Ai Elgershuizen nit Koedijk was belast. Ofschoon de meeste bewoners rooms katholiek gedoopt waren was de geloofsbeleving niet bijzonder intens. De wekelijkse mis werd door de volwassenen slecht bezocht en onder de kinderen die wel aanwezig waren was praktisch geen orde te honden. Al snel kwam men tot de conclnsie, dat het beter was om de nitnodigingen tot kerkbezoek te beperken tot speciale gelegenheden als feestdagen en doopplechtigheden en aanslniting te zoeken met de activiteiten van de Sint Lanrentinskerk van Ondorp en zo geschiedde. Ook de trekkersplaatsen bleken goede dienst te doen. Vooral tijdens de kermissen in de bnnrt deden woonwagens voor korte tijd het park aan. De nienwe antosloopplaatsen werden in het voorjaar van 1971 opgeleverd en kon er begonnen worden met het ontrnimen van de wegen naar en om het centrnm. Het vereiste veel tact, gednld en onnoemelijk veel praten van de leiding om te bereiken dat de bewoners hnn toezeggingen nakwamen, maar niteindelijk was eind jnni alles praktisch opgernimd. Het bleef echter een continne zorg om dat zo te honden, omdat veel bewoners de kost verdienden met anto- en sloophandel en niet iedereen een eigen sloopterreintje had of kon betalen en toch een graantje van de handel in gebrnikte anto onderdelen wilde meepikken. Om verbetering van de sfeer en de gemeenschapszin te stimnleren werden de nodige initiatieven genomen, zoals de oprichting van een voetbal- en handbalteam voor de jengd, leeslessen voor volwassenen en gymnastiek voor diverse leeftijden. Het niteindelijke doel was om de bewoners zelf zover te krijgen om eigen initiatieven ter hand te nemen, zoals het oprichten en verlichten van een grote kerstboom op het middenplein voor eigen kosten, gevolgd door een gezamenlijke kerstboomverbranding in het nienwe jaar. Dat sloeg aan. De kantine werd geëxploiteerd door het Intercommnnaal Lichaam Vroneroord en de bewoners hadden er geen zeggenschap over. Het mannelijk deel van de bevolking wilde graag de kantine op zondagochtend opengesteld zien, met als motivering dat dan de vronwen in alle rnst de woonwagens de wekelijkse benrt konden geven. Dit strookte echter geheel niet met de visie van de vronwen, die zich er tegen kantten vanwege de zorg om biergebrnik en latere voorzetting van de gezelligheid elders. Bovendien zon de zorg voor de kinderen op zondagochtend ook wel eens een keer aan de mannen mogen worden toevertronwd. Het bestnnr was het daarmee eens en de kantine bleef dicht. Een grote verbetering kwam toen in 1971 de flinke antosloopplaatsen ter beschikking kwamen, waardoor de antowrakken en de activiteiten eraan bniten het kamp aan het zicht werden onttrokken door bosschages. De bewoners zagen zelf ook wel in, dat er voortaan geen plek was voor antowrakken in het park zelf en vrij snel stond het kamp bekend als één van de netste kampen in Nederland. Er kwam in het voorjaar van 1972 zelfs een eigen brandweerkorps (statns hnlpcorps) tot stand, wat bijgeschoold werd door de brandweer van Ondorp en na de annexatie door het brandweercorps van Heerhngowaard. Het corps in oprichting kreeg bijna meteen werk toen in maart 1972 de leegstaande boerderij op de hoek van de Hnigendijk in brand vloog, waarbij een vonkenregen over het kamp trok. Het liep gelnkkig goed af. Zo ging het leven zijn gangetje en bij de annexatie van Ondorp door Alkmaar in 1972 werd het Ondorpse deel van de Heerhngowaard bniten die annexatie gelaten en toebedeeld aan de gemeente Heerhngowaard. Voor de bewoners veranderde dat weinig en de samenleving op het kamp vertoonde in allerlei aspecten een stabiel beeld. Regelmatig werden de kinderen van het kamp door het team voor allerlei nitjes in de omgeving meegenomen, wat door hen en de onders zeer op prijs werd gesteld. Ook werden er clnbmiddagen, leeslessen, naailessen, damlessen, Sinterklaas- en Kerstvieringen enzovoort georganiseerd. Het team Lnchtfoto van Vroneroord, met links het kanaal naar Kolhorn en rechts de N242 en linksonder antosloperij Koopmans KRONIEK VAN OUDORP 2017^25 Historisch Het kamp met de sloopterreinen

Kroniek van Oudorp | 2017 | | pagina 25