Ai de kerkelijke gemeente, besloten tot aanschaffing van een nieuwe klok. In maart 1867 bestelden zij een klok bij de firma DJ. van den Brink te Amsterdam. Uit onderzoek is gebleken dat bij deze firma een stalen luidklok is besteld die uit Sheffield in Engeland kwam (38 en 340 pond zwaar en toon A). Het was voor die tijd bijzonder dat een gegoten stalen klok een toon kon hebben als die van een bronzen klok. Dankzij het besluit om een 'goedkope' stalen klok aan te schaffen hangt de klok er nog steeds en is deze niet tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers weggehaald. Omdat er gedachten bestonden dat de huidige klok minder oud zou zijn, en derhalve een vervanging zou zijn van de klok die destijds in Sheffield is gekocht, werd het idee geopperd om een uit de gesloopte Dominicuskerk in Alkmaar voorhanden zijnde bronzen klok in de toren te plaatsen. De aanwezige stalen klok zou dan, vanwege de historische waarde, in een klokkenstoel voor de kerk worden geplaatst. Dit leverde uiteraard de nodige discussie op. Besloten werd tot opschorting, vanwege het voornemen dat kerk zou worden onttrokken aan de eredienst en uiteindelijk geen kerkelijk bezit meer zou zijn. Gelet op het unieke van de klok komt dus nu eerder een restauratie in beeld dan het vervangen van de - vermoedelijk enige klok in zijn soort in Nederland - door een andere 'bronzen' klok. Inmiddels is het gebouw overgedragen aan de Stichting BOEi en is de exploitatie een zorg van de Stichting Op De Terp. Vanwege de noodzakelijkheid tot ingrijpend onderhoud aan gebouw en toren kwam ook het onderwerp klok weer aan de orde. Na de annexatie van Oudorp door Alkmaar werden de uurwerken en klokken onder het regime van de gemeente Alkmaar geplaatst, vanuit de gedachte dat de toren van de kerk aan de burgerlijke gemeente toebehoorde. Gelet op de geschiedenis van de 'Gesloopte toren van Oudorp' en het vervolg blijkt dat een niet juiste gedachte te zijn. Als gevolg van de eerdere aanname van de gemeente Alkmaar is het uurwerk van een elektronische aansturing voorzien en blijkt uit de gebruiksaanwijzing, dat niet alleen gebruik voor de uuraanduiding mogelijk is, maar dat er ook een mogelijkheid bestaat tot 'kleppen'. Echter na de laatste restauratie werd aangegeven dat het 'luiden' dan wel 'kleppen' van de klok niet verstandig zou zijn in verband met beschadiging aan de galmgaten. Inmiddels is sinds kort weer begonnen met een restauratie. Tammo Udema A De toren voor de kerk tijdens de vorige restauratie. De aandrijving van weleer voor de tijdsaanduiding De kerk van Oudorp van 1859 op een prent van 1888 y De klok van gegoten staal nu aangevreten door de tand des tijds Historisch 20 KRONIEK VAN OUDORP 2017 Oudorp

Kroniek van Oudorp | 2017 | | pagina 20