Ai Op het kleine kerkje op de terp, aan het einde van de strandwal, staat een torentje op een onderbouw ter grootte van een forse kist, waarin een aantal van jaloezieën voorziene gaten, de galmgaten. In de klim naar achter die galmgaten komen we op een plateautje waar we een machine aantreffen. Het blijkt de aandrijving van de tijdsaanduiding te zijn. Het oude uurwerk dus. Het geheim achter de galmgaten Vervolgens klimmen we verder naar boven om achter de galmgaten te belanden. Hier vinden we het geheim waar we naar op zoek zijn. Omdat we als historie minnende mensen graag bij het begin willen beginnen, hier een stukje geschiedenis van de luidklok op deze hoogste verdieping. kerk af te breken en een nieuwe kerk te bouwen. De nieuwe kerk werd veel kleiner dan de vorige. Op 5 mei 1858 had de eerstesteenlegging plaats en op 7 januari 1859 werd de nieuwe kerk in gebruik genomen. Het uiterlijk van deze kerk is in de loop der jaren sterk veranderd en vooral het vooraanzicht van de tegenwoordige kerk is geheel anders dan de oorspronkelijke was. De monumentale toren, nog daterend van voor de Reformatie, was namelijk indertijd blijven staan. Deze toren was het eigendom van de burgerlijke gemeente, dit hield mede verband met de in die toren aanwezige klok of bel, die bij bijzondere gebeurtenissen moest worden geluid. Zes jaar na het in gebruik nemen van de nieuwe kerk besloot de gemeenteraad, dat de toren moest worden afgebroken. Op de plaats waar het voormalige Hervormde Kerkje staat zijn de Oudorpers al gedurende vele eeuwen samengekomen. Men koos hiervoor in vroeger jaren het hoogste punt van het dorp. Ook de tegenwoordige kerk ligt nog aanzienlijk hoger dan de rest van het dorp.Van de oorspronkelijke kerk, die op hetzelfde punt heeft gestaan is helaas niets meer te vinden. In de vijftiger jaren van de 19de eeuw werd besloten de oude Deze afbraak geschiedde zo ruw, dat na de sloop van de toren de westkant van het kerkje vrijwel ontbrak. Felle protesten van de toenmalige kerkvoogden konden een en ander niet verhinderen. Ook de daaropvolgende eisen tot schadevergoeding mochten niet baten, zodat de kerkvoogden tenslotte besloten zelf maar weer de hand aan de ploeg te slaan. De gemeenteraad van destijds was wel overtuigd dat de toren Oudorp zou verfraaien, maar voor verfraaiing zonder nuttigheid wilde men geen geld beschikbaar stellen. Het gemeentebestuur was bereid om een jaarlijkse bijdrage van 25,- te doen voor het luiden van de klok, of een bedrag ineens van 250,-. De westmuur werd weer opgebouwd en bovendien werd een nieuw torentje op het gebouwtje geplaatst. Nadrukkelijk werd daarbij vastgesteld, dat het torentje het eigendom van de kerk was en zou blijven, opdat men in de toekomst niet meer voor dergelijke onaangename situaties zou worden geplaatst. De oude luidklok uit de oude toren was helaas ook verdwenen. De kerkvoogden, onder aanvoering van de heer Leguit, jarenlang de stuwende kracht van fWïWWiA De klok in de toren De vorige toren voor de sloop KRONIEK VAN OUDORP 2017*19 Historisch itmg V storisch 1

Kroniek van Oudorp | 2017 | | pagina 19