%K Petrus Winckelius is hierna naar Antwerpen gevlucht, waar hij in 1579 opnieuw moest de wijk moest nemen voor de ketterse geuzen. Hij nam daarop zijn intrek in het klooster in Mechelen, waar hij oorspronkelijk vandaan kwam. In 1582 werd hij benoemd tot regent van het Karmelitaans College in Leuven, dat hij tot 1594 bestierde. Daarna keerde hij terug naar Mechelen, waar hij op 20 juli 1611 op 77-jarige leeftijd overleed. In dit klooster bevond zich halverwege de 18e eeuw nog een schilderij van Winckelius. Zijn inspanningen voor de Karmelieten werden pakweg anderhalve eeuw na zijn dood door Norbertus Hermans in zijn studie 'Batavia desolata Carmelitana' als volgt verwoord: "Een kopie van de afbeelding van de eerwaarde pater Petrus Winckelius hebben wij hier bijgevoegd, opdat de herinnering aan zo'n groot en eerbiedwaardig man bij ons nageslacht niet verloren gaat. Want als bij de katholieken van Holland in die roerige tijden de mogelijkheid had bestaan om ons klooster van Oudorp te herstellen, zou hij het zeker hebben hersteld en dat niet alleen in aantrekkelijke staat, maar ook in korte tijd" Die gewenste restauratie is er nooit gekomen, sterker nog, ook de kerk werd gesloopt en op de plek waar ooit de Karmelieten hun geloof beleden, graasde al spoedig het vee. De laatste vermelding van het klooster in het regionaal Archief van Alkmaar dateert uit 1629 als in een notariële akte wordt genoteerd dat ene Dirck Quintingh, een oud-schepen van de stad Alkmaar verklaart dat zijn vader zaliger "eenige jaren gebruict heeft zeker stuck landts genaempt tclooster weijtgen nu de requirant toebehoorende, ende dat hij getuige met zijn vader altoos, met haere beesten gebruijct hebben een noth wech over een stuck landt, genaempt die clooster ofte Vrouwenbroers weijt, gelegen over die Munnicke brugh in den banne van Outdorp." Kennelijk stond er in 1629 nog iets van de oude omheining van het klooster overeind want in de akte wordt ook gewag gemaakt van een "sleutel van tpoortgen" die vader en zoon Quintingh nodig hadden als ze met hun beesten "over de voorsz weijt wilden". Bijna twee eeuwen daarvoor was er op die locatie nog een put geweest met geneeskrachtig water waar boeren uit de wijde omgeving naartoe kwamen om hun dieren onder de bescherming te stellen van de heilige Antonius Abt. Maar voor dit soort katholiek bijgeloof was in het gereformeerde Holland geen plaats meer. Chris Houtman 3.In het bezit van de gemeentelijke sector stadsontwikkeling/archeologie gemeente Alkmaar NEDERLANDS CARMELITAANS HISTORISCH INSTITUUT Boxmeer, 29 Juli 1946. Den Weled.Zeergel.Heer Mr J.Belonje Nassaulaan 41 ALKMAAR 15. Fragment van anoniem schilderij van het beleg van Alkmaar, vervaardigd ca. 1603. Rechts boven de ruïne van het Karmelietenklooster (collectie Stedelijk Museum Alkmaar) Geachte Heer Belonje, Uw brief bereikte mij de vorige week te Oss, waar ik re traite maakte. Nu ik weer in Boxmeer ben teruggekeerd, haast ik mij, U te antwoorden. Ik sympathiseer ten zeerste met Uw plan om enkele stukken betreffende ons klooster te Oudorp te publiceeren. Voor een over druk te zijner tijd mag ik zeker ons Historisch Instituut wel in Uwe aandacht aanbevelen? De voornaamste vindplaats betreffende onze kloosters van voor de Hervorming is het Stadtarchiv te Frankfurt am Main, dat natuurlijk nog steeds ontoegankelijk is. Geheel op dit archief berust het omstreeks 1750 door Norbertus Hermans a S.Juliana, ®®n Vlaamsch-Belgische provincie, geschreven werk Batavia Desolata Carmelitana"uitgegeven in Analecta Ordinis Garmelitarum VIII (1932-36) bl.371-584. De door U bedoelde Geriit ,Tans/n™ ic 16. Brief van Nederlands Carmelitaans Historisch Instituut aan Mr. J. Belonje, 1946. (Regionaal Archief, collectie Belonje) 18 KRONIEK VAN OUDORP 2017 Alkmaar 21 maart 2017 Met dank aan: Harry de Raad, Peter Bitter, Jesse van Dijl, Diederik Aten 1J.Belonje, the Carmelite Convent of Oudorp, p.157 2. Römers, Kloosters, I, 623 4.Tot op heden is het niet gelukt deze foto's te traceren. 5.Regionaal Archief Alkmaar, inv. PR 1004113 6.Noordhollands Archief, archieven van de kloosters in Haarlem, inv. No. 392 7. J.Belonje, the Carmelite Convent of Oudorp, p. 158 8.Batavia desolata Carmelitana, N. Hermans, paragraaf 2, kopie/vertaling van J.L. Wenneker, in archief Stichting Historisch Oudorp 9.De Divisiekroniek van 1517. Uitgave van het Bourgondische-Habsburgse deel (divisie 29-32), f. 322 Editor: Karin Tilmans Amsterdam 2003 10. De transcriptie is van de hand van archivaris Dresch. Te vinden in het Regionaal Archief Alkmaar, collectie aanwinsten, inv. nr. 2. De kroniek zelf ligt de bibliotheek van het archief onder signatuur 128A1De hele kroniek staat op cd, aan te vragen onder 183C47. 11Deze stukken werden toegankelijk gemaakt dankzij de inzet van de vrijwilligers van de transcriptiewerkgroep van het Regionaal Archief Alkmaar, waarvoor ons aller dank. 12. Kroniek Wijnkoper (inv.nr. 3 collectie aanwinsten) 13. Kleeff, Oudtheden ende geestelijke gestigten der stad Alkmaar, handschrift geschiedenis katholiek Alkmaar (inv.nr. 277 collectie aanwinsten) 14. Bijdragen voor de Geschiedenis van het Bisdom van Haarlem onder redactie van CJ. Gonnet, Leiden, 1913 15. Kronyck van Alckmaar met zyn Dorpen, Cornelis van der Woude, Amsterdam 1742 16. Alkmaar en deselfs Geschiedenissen, Gysbert Boonkamp, Rotterdam 1747 17. Amager, de onbekende Nederlandse kolonie, Lourmarin, http://kunst-en-cultuur. infonu.nl/geschiedenis/107342-amager-de- onbekende-nederlandse-kolonie.html 18. Nationaal Archief, J.L. van der Gouw, Inventaris van de stukken afkomstig van ambtenaren van het centraal bestuur tijdens de regering van Karel V gedeponeerd ter charterkamer van Holland, inventaris nummer 1057, uit het jaar 1531 19. www.bakschrijft.nl/dakeraf.html 20. RA Alkmaar, archief Provenhuizen, inv.nr. 105 21. Enschedé, inventaris 1 nr. 1157 (Stadsrekening Haarlem) f. 98 v, cf. f. 49 22. ARA Archief Hof van Holland, nr. 5798a, 7,8,29 okt. 1549 Artikelen van de beschuldiging: id. nr. 6110 23. RA Alkmaar, collectie aanwinsten, inv.nr. 26 24. RA Alkmaar CA 18-241 25. RA Alkmaar CA 18 -492 26. Monasticum Carmelitanum Neerlandicum, Antoine Jacobs, 2011, pagina 452 27. Batavia desolata Carmelitana, N. Hermans, paragraaf 4, kopie/vertaling van J.L. Wenneker, in archief Stichting Historisch Oudorp 28. Batavia desolata Carmelitana, N. Hermans, paragraaf 4, kopie/vertaling van J.L. Wenneker, in archief Stichting Historisch Oudorp 29. Notarieel Archief Alkmaar, inv. 58, fol. 14/v

Kroniek van Oudorp | 2017 | | pagina 18