Ai eigenzinnige katholieke theologische leerschool. Zo eigenzinnig dat deze in 1531 voor enkele jaren werd gesloten omdat er te veel lutherse sympathisanten rondliepen. Het instituut werd in 1537 heropend als evangelisch-luthers seminarie. Deense balling van koninklijk bloed In de meeste artikelen die over de Karmelieten van Oudorp in de loop der eeuwen zijn verschenen, wordt melding gemaakt van het verblijf van koning Christiaan II van Denemarken in oktober 1531 in het klooster aan de Munnikenweg. Zoals wel vaker gebeurt, hebben de schrijvers elkaars informatie klakkeloos overgenomen en hier en daar zelfs aangedikt en verfraaid. Zo wordt in Bijdragen voor de Geschiedenis van het Bisdom van Haarlem onder redactie van CJ. Gonnet het volgende geschreven: Tusschen de jaren 1525 en 1530 verbleef in dit klooster eenigen tijd koning Christiaan II van Denemarken, die in 1523 door de Standen (en het Hanzeverbond) werd verdreven, wijl hij de bisschoppen vervolgde, den Aartsbisschop van Lund zelfs deed ombrengen en het Lutheranisme trachtte in te voeren. Je zou het een staaltje van anti -testante propaganda kunnen noemen, want de werkelijkheid zat anders in elkaar. Het meest bondige verslag is uit 1742, uit de "Kronyck van Alckmaar" van Cornelis van der Woude. Anno 1531 In September quam Coning Christiaen van Denemarcken met 7000 mannen in Water-land ende vergaderde veel Geld vande Land zaten; daer na quam hij den 19. dach der selfden Maent binnen onse Stad Alckmaer; daer hy 2 nachten vertoefde, quam na 13 dagen met zijn volck weder hier door de Stad marcheren: ende hy was selfs gelogeert in 't clooster van onser Vrouwen Broeders tot Oudorp; maer sijn volck lach hier in ende om de Stad: des anderen Daeghs vertrock hy na Medenblick, daer hy met sijn volck te Schepe gingh, hoewel syn reyse niet wel be-eyndigde, vermits hy door den Hartog van Holstein end' Oosterlingen gerecontreerd en overwonnen werde. Een paar jaar later voegde Gysbert Boonkamp in zijn boek "Alkmaar en deselfs Geschiedenissen" er nog een detail aan toe, qua situering van het klooster. Hy (red: de koning) passeerde den 2. October hier weder door, nemende zelv zyn Intrek in onzer Vrouwenbroeders klooster by Oudorp, naby de Munnekenbrug. Maar wat was er nou precies aan de hand op 2 oktober 1531? Op het moment dat Christiaan II in Oudorp de nacht doorbracht, was hij als balling druk bezig met het voorbereiden van een invasie in Noorwegen, teneinde zijn positie als koning van de dubbelmonarchie Noorwegen/ Denemarken terug te veroveren, nadat hij in 1523 door opstanden van de troon was verdreven en steun had gezocht in de Zuidelijke Nederlanden, bij zijn zwager Keizer Karel V. Christiaan II was in zijn eigen land een omstreden man. In 1509 kreeg hij een verhouding met de uit Nederland afkomstige Dyveke (Duiveke) Sigbritsdochter, die hij in het Noorse Bergen had leren kennen, waar haar familie een handelshuis bezat. Het was echte liefde, want hij nam haar mee naar het Hof te Kopenhagen en weigerde de relatie te verbreken, zelfs toen hij in 1515 trouwde met Isabella van Habsburg, de zus van Karel V. Pas nadat Dyveke in 1517 overleed, waarschijnlijk ten CHRIS TI ERNV S-Z- UANOKVM. -REX- SVETI E-NOR VEOIE- ZC- 9. Gravure van Christiaan II van Denemarken Van Jacob Binck, naar Jan Gossaert, ca. 1510 (Collectie Rijksmuseum, Amsterdam) 10. Mooi voorbeeld van laat 19e-eeuwse romantische fanta sievoorstelling: Christiaan II en zijn Hollandse maitresse Dyveke Sigbritsdochter Geschilderd door Vilhelm Rosenstand 1885 www.smk.dk/Public Domain (CC0 1.0) sSSth" 14 KRONIEK VAN OUDORP 2017 Oudorp

Kroniek van Oudorp | 2017 | | pagina 14