Ai De Antonius Abt put De 'betamelijke plaats' die in de pauselijke bul hierboven wordt bedoeld, werd uiteindelijk de Oudorperpolder, waar waarschijnlijk een reeds aanwezige devotie rond een bron met geneeskrachtig water De plek waar het Karmelietenklooster heeft gestaan, is dan misschien niet geheel en al duidelijk, maar door een 15e -eeuwse bron weten we wèl hoe het complex er waarschijnlijk uit heeft gezien. In een bul van paus Paulus II geeft hij de Karmelieten van Haarlem toestemming uit te breiden door een nieuw klooster (in Oudorp) te stichten. In dit stuk, gedateerd op 14 augustus 1465, staat ook beschreven hoe het complex eruit mag zien: "een huis met een eenvoudige (lage) klokkentoren, een klok, een clausuur, een refter, een moestuin en kleine tuintjes en andere mogelijke locatie als volgt samen: 'Het klooster lag destijds misschien wel aan de Munnikenweg, zoals de kaart van Jacob van Deventer laat zien, maar die volgt niet precies de huidige route. Op een kaart van de Munnikenweg van YHaringhuisen uit 1685 zijn de bochten rond het kloosterterrein exact ingemeten. Ik heb de oude kaart overgetrokken en geprojecteerd op de huidige situatie en dan kom ik inderdaad terecht in de buurt van de Stellingmolen en Runmolen. Maar er is destijds niet serieus gegraven en behalve de putten zijn er geen noemenswaardige sporen in de grond gevonden van de rest van het klooster. De opgemetselde bloembakken op de Stellingmolen zijn de enige verwijzingen.' noodzakelijke werkplaatsen op een geschikte en betamelijke plaats die u zult beoordelen, als die u dankzij de vrome milddadigheid wordt afgestaan of hem anderszins op een rechtvaardige manier kunt verkrijgen." A 4. Uit een anonieme tekening van ca. 1561. Je ziet rechts de ruïnes van de Nieuwburg. Links het klooster. De vorm is goed te herkennen: een kapel met in het verlengde daarvan een simpele aanbouw. (Regionaal Archief Alkmaar, collectie van Foreest). KRONIEK VAN OUDORP 2017D1 Historisc^l 3. De opgemetselde waterput in de Stellingmolen

Kroniek van Oudorp | 2017 | | pagina 11