Het karmelietenklooster Oudorp Ai Wat is de precieze locatie van het Karmelietenklooster dat vanaf de tweede helft van de 15e eeuw tot en met 1573 in de Oudorperpolder heeft gestaan? De Alkmaarse (bank) bestuurder Jan Belonje, die als historicus grote faam verwierf, schreef in 1956 voor Carmellus, het internationale blad van de orde van de Karmelieten een Engelstalig artikel waarin hij ingaat op de geschiedenis van dit verdwenen klooster. Hij refereert daarin aan een stuk in het gemeentearchief van Hoorn, van 28 februari 1497, waarin een gebiedje dat in die tijd Sweengeest heette, wordt genoemd als de locatie van het convent. In vertaling heeft Belonje hierover het volgende te melden: "Alhoewel de naam als zodanig niet meer bestaat, is de plek waar het klooster ooit heeft gestaan duidelijk waarneembaar door goed zichtbare verhogingen in het land ten zuiden van de Munnikenweg." Even verderop in het artikel legt Belonje uit dat het stuk grond al in de 17e eeuw werd gebruikt als weiland. Maar hij etaleert in zijn stuk ook een bezorgde blik op de toekomst. "Huizen werden hier nooit gebouwd, alhoewel er een algemene tendens is om dat tegenwoordig te doen" Belonje kreeg gelijk. Amper 15 jaar nadat hij deze woorden schreef, werd er door de gemeente Oudorp een nieuwbouwwijk aangelegd in de eeuwenoude polder. Had men bij de werkzaamheden misschien iets meer te weten kunnen komen over het klooster? Ook stadsarcheoloog Peter Bitter van de gemeente Alkmaar heeft zich bezig gehouden met de vraag waar het klooster destijds heeft gestaan: 'Het klooster wordt aangegeven op de kaart van Alkmaar en omgeving van Jacob van Deventer uit ca. 1560, maar als je goed kijkt naar de loop van de Munnikenweg, dan zie je dat die in de loop der tijd veranderd is. Voor de bouw van de huizen aan de Stellingmolen en Runmolen, is er rond 1974 door amateurarcheologen een proefsleuvenonderzoek gedaan naar de funderingsresten van het Karmelietenklooster: Er is toen niets gevonden.' In een brief uit 2001 beschrijft Tristan Roggeveen, destijds gemeentelijk projectleider, wat er in het volgende jaar gebeurde: Toen het plangebied in ca. 1975 van de Oudorperpolder-Noord bouwrijp werd gemaakt, zijn we bij het graven van de cunetten voor de weg en parkeerplaatsen aan de Stellingmolen gestoten op resten van oude waterputten. De putten waren opgebouwd vanuit een oud wagenwiel. Van de vrijgegraven putten zijn foto's gemaakt. Omdat de woningen nog niet in de verkoop zaten, is het microplan aangepast en zijn de woningen nr. 7, 8, 9 en 10 niet van een voortuin voorzien. De waterputten zijn ingemeten, afgedekt met zand en daarna beveiligd met een betonplaat. Op deze betonplaat is vervolgens een eenvoudige opgemetselde bloembak geplaatst. Peter Bitter vat het zoeken naar de I m t 1651 2. Uitsnede uit de kaart van Jacob van Deventer, ca. 1651. Midden onder het klooster van de Carmeliten (collectie Regionaal Archief Alkmaar) Uitsnede de kaart Jacob Midden onder het klooster de Carmeliten (collectie Regionaal Archief Alkmaar) Deventer, uit van van ca. sSSth" 10 KRONIEK VAN OUDORP 2017 Oudorp

Kroniek van Oudorp | 2017 | | pagina 10