Onderduiken in de Wieringermeer, na al eens tijdens een razzia, tot aan de oren in het water in de rietkraag bij de Kippenbrug te hadden gestaan. De verraders sliepen nooit. genieten) werd het sterker en leek het wel, dat hij over die zwarte periode móest vertellen. Samenvoegend zijn er toch nog enkele gebeurtenissen en acties te verwoorden, met dank aan alle betrokkenen. Verzet Een paar weken na de capitulatie van Nederland wordt het verzet geboren en worden organisaties overal in het land opgericht. Ook in Oudorp begint het verzet te groeien. Een stuk of wat dienstkameraden die, net voor de oorlog begon, afgezwaaid waren, leggen in navolging wat landelijk gebeurt, de basis voor wat later de groep Zeeman gaat vormen. De groep breidde zich in de loop van de tijd al snel uit, 'Alles voor het Vaderland' was de leus. Ze konden het niet krachtiger en beknopter zeggen. Een zienswijze, die nu meer en meer, naarmate de tijden veranderen, in onbruik is geraakt. De groep heeft een leider: Jaap Zeeman, een man van het eerste uur. Kalm en berekend leidt hij de groep en zorgt voor discipline, daarbij onherroepelijk gesteund door zijn vrouw, die echter halverwege de bezetting, door voedselgebrek en de miserabele omstandigheden in oorlogstijd, tijdens de bevalling, onverwacht, met kind het leven liet. Een enorme emotionele dreun. Maar dat maakte hem als commandant van zijn groep niet minder vastberaden te strijden tegen de bezetter. Deze groep had een onschatbare verdienste: op het gebied van eensgezindheid was zij smetteloos, volmaakt in harmonie. Dat geheimzinnige evenwicht van gemoedsbewegingen, dat men alleen bij de groep Zeeman aantrof. Er was geen plaats voor komedie of dikdoenerij in deze patriottische breinen. Bij een actie werden alleen de direct betrokkenen geïnformeerd, de rest van de groep wist dan van niets; dit om de veiligheid te waarborgen. Een teveel aan contacten liepen vaak fout af. Voortaan was angstvallig stilzwijgen het gebod. Er werden telefoonleidingen en onderduikers heeft over het hele land mensen zitten die onderduikadressen regelen. Met gevaar voor eigen leven worden de onderduikers opgenomen. Piet Reus en Dirk Smit brengen om en om samen een onderduiker achter op de fiets naar Cor Sijpheer in Bergen. De afspraak was dat de onderduiker zich als een simpele ziel voordeed bij een eventuele controle. Deze Cor Sijpheer was een kennis van Dirk en die heeft in de oorlog tientallen onderduikers aan een adres geholpen of zelf in huis genomen. Ook werd er nieuws uitgewisseld, daar Cor Sijpheer betrokken was bij het illegale blad 'De radioverbindingen vernield en gestoord, verkeersborden en plaatsnamen verwisseld en meer van die sabotage-praktijken, zoals kraaienpoten en spijkerplanken leggen. In het begin speldenprikken, maar het saboteren demoraliseerde de bezetter bij het organiseren en uitvoeren van zijn plannen. Het keerpunt is voorbij als de bezetter grimmiger te werk gaat. De bevolking van Oudorp werd meer en meer onderdrukt, bedreigd en de jonge vrouwen in het dorp werden geïntimideerd, het luisteren naar de radio en het lezen van kranten werd verboden, er werden mannen tussen de 18 en 35 jaar opgepakt en weggevoerd. Degene die geen goede papieren heeft duikt onder en dit aantal stijgt snel. De landelijke organisatie tot steun aan Duinstreek'Na de oorlog waren Cor en Dirk, nog vele jaren collega's bij het GEB te Alkmaar. De gemeentesecretaris van St. Pancras, dhr. C.J. Schouten, regelde Koningin Wilhelmina Jaap Zeeman KRONIEK VAN OUDORP

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 9