Oudorp en Omstreken tijdens het verzet 1940-1945 Aï Uit de nalatenschap van mijn moeder kreeg ik in de zomer van 2015 enkele krantenknipsels, foto's en documenten in handen, gebaseerd op de bovenstaande oorlogsperiode in Oudorp. Onder de krantenknipsels een lijst met namen van mensen die in deze periode actief deelnamen aan het verzet tegen de onderdrukkers, onder andere mijn vader. Wie niet ongevoelig is voor het aroma van het verleden, zal begrijpen, dat er iets opwindends schuilt in vergeelde documenten. Er is weinig of niets geschreven over deze tijd van het toen nog kleine, door weilanden omzoomde dorp. Hierdoor is het vrij moeilijk een bevredigend beeld van het verzet in Oudorp te geven. Nieuwsgierig geworden ben ik op zoek gegaan naar overlevenden. In mijn achterhoofd wist ik, dat ik eigenlijk een jaar of twintig te laat was. Tot mijn verbazing zijn er nog enkele, weliswaar overwegend dames, maar ook een enkele heer in leven. De confrontatie met de overlevenden over deze zwarte bladzijde in de geschiedenis riep verschillende emoties op. Enkelen hebben de gebeurtenissen heel diep weggestopt, anderen reageerden weer furieus. Soms tranen, bij een ander liepen de koude rillingen over de rug. De moeilijk verborgen ontroering, waarmee ze over de oorlog spreken, herinnert hun aan vele uren, dagen en nachten, waarin de stilte vervuld was met een woordeloos begrijpen. Nadat ik had uitgelegd wat mijn intentie was en dat ik het voor deze verhalen van de mondelinge overlevering moet hebben, toonden zij alle begrip. Ze vonden het niet verbazingwekkend dat er van de acties die in het diepste geheim plaatsvonden weinig of niets in het archief is terug te vinden. Onder het genot van een kopje thee of koffie kwamen, heel voorzichtig, enkele verhalen over tafel, foto's en wetenswaardigheden werden uitgewisseld. De leeftijd hierbij in acht genomen werden het verhalen, waar ik bij de een het begin en bij de ander het einde van het verhaal te horen kreeg. Mijn vader Dirk Smit en zijn kameraad Piet Reus hebben onderling nog weleens herinneringen aan de oorlog opgehaald, waarbij wij als gezin het een en ander hebben opgevangen. Door emoties kwamen hierbij weleens heftige verhalen los. Dan kwam, soms in nevelige termen, het herinnerings beeld van de oorlog terug en dat zou een vast bestanddeel gaan vormen van zijn leven. Na zijn pensionering (helaas maar enkele jaren van kunnen A Verzetsherdenkingskruis SHi^h" 8 KRONIEK VAN OUDORP 2016

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 8