Voorwoord Al Dit keer hebben we twee bijzondere onderwerpen in de kroniek. Niet dat de andere artikelen oninteressant zijn. Verre van dat. Maar twee springen eruit om verschillende redenen. Het eerste is een lang verhaal over mensen uit Oudorp en de regio die in het verzet hebben gezeten tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het is niet de eerste keer dat in de kroniek wordt geschreven over het verzet. Het bijzondere van de bijdrage die nu wordt gepubliceerd is, dat herinneringen naar boven zijn gehaald van mensen die het zelf hebben meegemaakt. Mensen van hoge leeftijd waarmee John Smit, de auteur van het artikel, heeft gesproken. Mensen die door hem nog éénmaal bereid waren meer dan zeventig jaar terug te gaan naar die zware en angstige tijd. Naar gebeurtenissen en mensen die ze niet kunnen vergeten, hoe lang het ook geleden is. Door de ouderdom zijn de herinneringen soms fragmentarisch. Er zijn hiaten en onzekerheden over data en de volgorde der dingen en de verhalen vormen niet een doorlopend geheel. Daarmee rekening houdend, is het een boeiende en soms aangrijpende laatste getuigenis geworden. Als lezer kom je al snel op de vraag of je zelf ook de dapperheid zou bezitten om het verzet in te gaan. Kun je de eigen angsten overwinnen? Welke risico's lopen jouw vrouw en kinderen? Welke invloed heeft het besef, dat vaak onschuldige medeburgers zwaar moet boeten voor verzetsdaden? Vragen die moeilijk te bevatten en te beantwoorden zijn in deze tijd van vrede. Oorlog en de daarmee gepaard gaande gruwel en verregaand onrecht dóet wat met mensen. Dan kunnen zij dit soort moeijlijke en verregaande besluiten nemen. Een veel luchtiger onderwerp is de terugblik naar vorig jaar, het jubileumjaar van de Stichting Historisch Oudorp. Met als hoogtepunt het bezoek van onze beschermvrouw Charlene de Carvalho-Heineken. Een bijzondere vrouw, moeder van vijf kinderen, niet de publiciteit zoekend, die zich voor de taak gesteld zag haar vader op te volgen in het Heineken-concern. Ze was gezellig een dagje uit in Alkmaar en de Heerlijkheid Oudorp. Er op vertrouwend, dat u ook deze kroniek met veel belangstelling leest, wil ik u nog deelgenoot maken van de lijfspreuk van onze Stichting "hoe meer u van de historie weet, des te meer zult u zich hier thuis voelen". En zo is het. Namens het bestuur van de Stichting Historisch Oudorp, Martin van Hooff, Voorzitter. "Sj 6 KRONIEK VAN OUDORP 2016 Oudorp

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 6