Al Veluwe arriveerde groep 3, maar omdat Oudorp en Sint Pancras geen opvang capaciteit meer hadden werden zij in Alkmaar ondergebracht. Oudorp kreeg de taakstelling om 550 inwoners uit Renswoude te herbergen. Een opdracht daartoe kwam van de Commissaris van de Koningin aan het college van burgemeester en wethouders, die vervolgens de huizen van degenen die zich voor opvang hadden gemeld te inspecteren op hun geschiktheid en om stro en voedsel beschikbaar te stellen. In de vroege ochtend van 10 mei 1940 ontving de burgemeester van Renswoude een telegram, waarin hij werd opgedragen om zijn burgers voor te bereiden op een evacuatie, die diezelfde dag om 19.00 uur per trein zou geschieden. Hij verdeelde zijn bevolking in vier groepen die elk apart zouden afreizen. Door allerlei oorlogsschade aan de sporen zouden de groepen 1 en 2 tesamen met een niet geplande groep Veenendalers pas om 4.00 uur 's nachts vertrekken en na een lange zaterdag op 11 mei 's avonds om 20.00 uur te Alkmaar arriveren, waarop ze direct werden ondergebracht in gast gezinnen in Oudorp en Sint Pancras. Het ontvangscomité in de Noord Hollandse plaatsen beschikte over gegevens als de beschikbaar gestelde plaatsruimte in de huizen en de kerkelijke gezindte van de vluchtelingen en zo werd er een match gemaakt ten behoeve van het onderbrengen. Op eerste Pinksterdag, zondag 12 mei, De overwegend Protestantse geëvacueerden werden door hun geloofsgenoten in de beide dorpen gastvrij ontvangen en er volgden die dag gezamelijke Hervormd/ Gereformeerde diensten in de Protestantse kerken van beide dorpen, geleid door de Renswoudse dominee Kalf. Op woensdag 15 mei 1940, de dag van de Nederlandse capitulatie, werd dat nog eens herhaald. In de dagen erop, toen de vijandelijkheden waren gestaakt, gingen de weggevluchte dorpelingen op eigen gelegenheid weer terug naar hun woonplaatsen in de Gelderse vallei onder dankzegging voor de uitstekende ontvangst, onderdak en voeding te Alkmaar, Oudorp en Sint Pancras. Veel inwoners zouden daar van hun woning niet veel meer aantreffen dan een puinhoop, maar het historische kerkgebouw van Renswoude uit 1641 was nagenoeg intact en beleefde op zondag 19 mei alweer haar eerste dienst van de oorlogsjaren. De opgevangen bevolking van alle plaatsen gaf zijn dankbaarheid vorm door het doen toekomen van herinneringsgeschenken aan de steden en dorpen die hen zo gastvrij onderdak hadden geboden. In het geval van Oudorp betrof dat een 38 cm groot wandbord met daarop de afbeelding van de koepelkerk van Renswoude met daarvoor een vluchtende bevolking. Het bord werd in december 1948 aan het Oudorpse gemeentebestuur geschonken. Dick Veel IJsselmeer i 1 'JnyHmrnnr -:i. "I A Het inundatiegebied van de Grebbelinie A De Hervormde kerk van Renswoude (Bron: utrechtseheuvelrug.punt.nl) KRONIEK VAN OUDORP 2016 *51 chting V listorischl

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 51