Een bord met een verhaal Vanuit de nalatenschap van de gemeente Oudorp kreeg de stichting Historisch Oudorp de beschikking over een blauw bord via de familie Peters en dat riep vragen op over het hoe en waarom ervan. Dat bord bleek alles te maken te hebben met de dreiging van de inval in Nederland, waarmee voor ons de Tweede Wereldoorlog begon. Omdat Nederland in de Eerste Wereldoorlog neutraal was gebleven, was ons land niet getest aangaande de vraag of de historische verdedigingswerken nog wel van voldoende kaliber waren om een rol te spelen in de verdediging van ons land. Aldus werd in 1940 nog steeds uitgegaan van hun ooit doelmatig geachte functie. Vooral de Hollandse Waterlinie werd een belangrijke verdedigingsrol toegedicht, maar ook de oostelijker Pi gelegen Grebbelinie. Deze bestond uit een stelsel van dijken, kommen, kaden, versterkingen, sluizen en duikers om ruwweg het gebied tussen Spakenburg en het Waalgebied onder Rhenen onder water te kunnen zetten. In de winter van 1940 hield de regering serieus rekening met een inval van de Duitsers in ons land en werden, uitgaande van de bestaande verdedigingslinie, evacuatieplannen ontwikkeld voor de bevolking van de dorpen op en rond de linie. De Grebbelinie was dus een belangrijke verdedigingszone maar als die werd geëffectueerd, dan zouden de inwoners klem komen te zitten tussen de Duitsers aan de ene kant en het water van de inundaties aan de andere kant. Zij zouden dus snel geëvacueerd moeten kunnen worden om te voorkomen dat ze in die situatie terecht zouden komen. Het Nederlands Militair Gezag beval begin 1940 ook het wegvoeren van de bevolking van de dorpen Woudenberg, Scherpenzeel en Renswoude, als er ook maar iets van een inval door het Duitse leger dreigde. Hierover werd in februari 1940 te Amsterdam, in aanwezigheid van de burgemeesters van de drie voornoemde gemeenten, een plan uitgewerkt. In dit plan was de afvoer bedacht van hun burgers naar een aantal Noord-Hollandse gemeenten. Concreet werden daar ter plekke Wieringerwaard, Wieringermeer, Barsingerhorn, Winkel en Oudorp aangewezen als ontvangende gemeen schappen. Later zouden ook andere plaatsen als Alkmaar, Sint Pancras, Wervershoof en Schagen in beeld komen. Het Renswoudse bord van erkentelijkheid A (van plateelbakkerij Ram uit Arnhem) Historisch 50 KRONIEK VAN OUDORP 2016 Oudorp

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 50