Ai groeien. Dat zijn bijvoorbeeld zilte rus, schorrenkruid, schorrenzoutgras, zulte, melkkruid, zilte zegge, kweldergras, zeekraal en zilte schijnspurrie. Om deze planten tegenwoordig te zien moeten we naar het kustgebied! Om de aanwezigheid van deze zout- minnende planten bij Oudorp te verklaren moeten we ons de waterstaatkundige situatie in de kop van Noord-Holland tijdens de middeleeuwen voor de geest halen. Vóór de bedijkingen kon onder andere via de Zype en het Zyper wad, de Reise (bij Aartswoud), het Schar (Schardam), het Voor Ye (Edam), de Purmer Ee (Monnickendam), de Zaan (Zaandam) en de Crommenije (Krommenie) vrijelijk zeewater West-Friesland binnenstromen en natuurlijk bij stormvloeden de nodige verwoestingen aanrichten. Om de zilte invloed en het landverlies in het binnenland tegen te gaan, zijn de zeegaten in de loop van de tijd met dammen gedicht. In 1264 werd bij het huidige Krabbendam de 'Krabbendam' aangelegd om te voorkomen dat het getijdewater van de Zype via de Rekere richting Alkmaar kon stromen. Vóór 1319 werd de Schar met een dam afgesloten (Schardam). Omstreeks 1270 werd de Hogedam (Zaandam) in de Zaan aangelegd om te voorkomen dat IJ-water binnen kon stromen. In 1357 werd in de Crommenije een dam aangelegd, eveneens om het zoute IJ-water te weren, en in het begin van de 15e eeuw werd bij Monnickendam de brede Purmer Ee afgedamd. Meestal werden bij het maken van de dammen ook wel sluizensystemen aangelegd; soms gebeurde dit iets later. Vaak bleven de sluizen echter permanent open staan (de schippers vervloekten de sluizen en de vissers vingen paling en andere trekvis bij de openstaande sluizen). Bovendien bleef het zeegat (het Voor Ye) bij Edam geheel open tot 1544. Ook later kwam er bij het schutten van schepen nog veel zout water binnen. Dit had tot gevolg dat onder andere de Schermeer nog vele eeuwen na het aanleggen van de dammen brak water bevatte. Dat dit gevolgen had voor het planten- en dierenleven staat vast. De directe invloed van brak water stopte pas toen in 1635 de Schermeer werd drooggelegd. In afbeelding is duidelijk te zien dat Oudorp slechts op korte afstand van de destijds nog zilte Schermeer lag. Eigenlijk was het aan drie kanten omringd door brak water! Dit verklaart de goede vertegen woordiging van de zoutminnende planten in de waterputten. Uitsnede van een kaart van Simon Eikelenberg die de situatie in West Friesland vóór de bedijkingen en inpolderingen weergeeft. Ten oosten (het noorden ligt op de kaart links!) van Oudorp ligt de Schermeer, ten zuiden ligt het Zeglis (waterverbinding tussen de Schermeer en de Voormeer bij Alkmaar: 1 op de kaart), en ten westen van de strandwal bevinden zich nog twee brakwatermeren: het Swijnsmeer (2) en de Vroonermeer (3). In de linker benedenhoek van de kaart is het Reeker wad aangegeven, via dit wad en het riviertje de Rekere kwam ook regelmatig zout water uit het zeegat De Zype binnenstromen. Al met al heeft het archeobotanisch onderzoek interessante informatie opgeleverd. In de middeleeuwen en in de zestiende eeuw bevonden zich op of vlakbij de plaats waar zich nu het Lauwershof bevindt een boerenbedrijf. Er waren moestuinen en akkers waar gerst, haver, boekweit, tarwe, rogge, bieten, kool, rapen (of raapzaad), vlas, venkel en andere gewassen werden verbouwd. Ook stonden er waarschijnlijk fruit- en notenbomen. Vlakbij, op de lager gelegen gronden, bevonden zich uitgestrekte graslanden waarin zich veel zoutplanten bevonden. Dit was het gevolg van het feit dat de woonplaats aan drie kanten door brak water werd omringd: de Schermeer in het noorden, het Zeglis in het oosten en de Voormeer, het Swijnsmeer en het Vroonermeer in het zuiden. Henk van Haaster I Uitsnede van een kaart van Simon Eikelenberg die de situatie in West-Friesland vóór de bedijkingen en inpolderingen weergeeft.Ten oosten (het noorden ligt op de kaart links!) van Oudorp ligt de Schermeer, ten zuiden ligt het Zeglis (waterverbinding tussen de Schermeer en de Voormeer bij Alkmaar: 1 op de kaart), en ten westen van de strandwal bevinden zich nog twee brakwatermeren: het Swijnsmeer (2) en de Vroonermeer (3). In de linker benedenhoek van de kaart is het Reeker wad aangegeven, via dit wad en het riviertje de Rekere kwam ook regelmatig zout water uit het zeegat De Zype binnenstromen. KRONIEK VAN OUDORP 2016 *43 Stichting V Historisch^ Oudorp

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 43