ïÊÈÊm II 9 i H L Al Selectie van een onderwijzer is teruggekeerd van zijn dienst bij de Schutterij. Gemeld werd "bij terugkomst gaat alles zijn geregelde gang, en wij kunnen niet ontdekken dat zijn afwezigheid enige verandering in zijn gedrag heeft veroorzaakt, of dat zijn lust tot onderwijzen zou verminderd zijn". "Het onderwijs in het metrieke stelsel wordt in acht genomen". Rapportage aan de schoolopziener (1836) Op 2 augustus 1836 rapporteerde Oudorp aan de heer School opziener van het derde school district van Noord-Holland de volgende gegevens. De gemeente Oudorp telt 366 inwoners. Louwrens Schagen is de onderwijzer, hij is 38 jaar en heeft rang 3. De school wordt bezocht door 32 jongens en 28 meisjes. Het inkomen van de onderwijzer bestaat uit de volgende onderdelen: - f. 250,- vast tractement - f. 50,- tractement als voor ganger van de Hervormde Gemeente - f. 0,20 per leerling per maand, wat neerkomt op een gemiddeld jaarbedrag van f. 125,- f 25,- voor schoolbehoeften. Aantekeningen: Als er een school aan de Omval komt zal het aantal kinderen aanmerkelijk verminderen omdat daar ongeveer 20 kinderen vandaan komen. Vakanties: buiten de kermisdagen geen vakantie. Zaterdags is er een halve dag school". Aan het eind van 1836 kondigde Louwrens Schagen zijn vertrek aan. Hij was benoemd in Heerhugowaard. Het zoeken naar een opvolger had nog wel enige voeten in de aarde. De opgeroepen sollicitanten, 9 personen, werden onderworpen aan een vergelijkend examen. Gerrit van Leeuwen 2), de schoolopziener van het 3e district Noord-Holland, nam het examen af in tegenwoordigheid van de burgemeester, een assesor en twee kerkvoogden van de Hervormde Kerk. In het proces-verbaal van 14 november schreef men op het examen, dat duurde van 10 uur 's morgens tot 5 uur 's middags, de gewone vakken te hebben behandeld en daarbij de rang van de vacature in acht nam. De vol- gende dag had men de kandidaten al geselecteerd. De nota van het plaatselijk bestuur en de kerkvoogden bevatte drie namen. Op plaats 1 stond Arie Beeldman uit Assendelft, een onderwijzer van de 2e rang. Nummer 2 was Cornelis Kalff uit Bergen, die eveneens rang 2 bezat. Henricus Mooijen bezette plaats 3. Hij was van Westwoud en had de derde rang. 3) De voorkeur van het lokale bestuur en de kerkvoogden ging uit naar Henricus Mooijen. Hij had goede uitslagen op het examen: Opvoeding en onderwijs goed Lezen van proza zeer goed Lezen van poëzi zeer goed Taalkunde zeer goed Theorie van het rekenen goed Praktijk van het rekenen een 10 Schrift matig Opstel matig. De twee andere sollicitanten hadden wel iets betere examens gemaakt, maar men achtte de heer Mooijen toch "in kundigheden gelijk aan Arie Beeld man en Cornelis Kalff". Men vond ook zijn rang, de derde, beter passen bij de school, die de vierde en tevens laagste rang had. Het was dus blijkbaar overdreven om een in theorie beter gekwalificeerde onderwijzer aan te nemen. De derde rang van Henricus was mooi genoeg. Bovendien had Henricus de vacature zes weken lang waargenomen, waarbij men met hem goede ervaringen had opgedaan: "bij zijn provisionele waarneming gaf hij blijken van lust en heeft door zijn braaf gedrag, minzaam verkeer en onderwijs, geheel de genegenheid van ouders en kinderen gewonnen. Terwijl hij voor de kerkdienst de meeste geschiktheid getoond heeft". Ook de schoolopziener schreef een nota. Daarin noemde hij de selectie van drie kandidaten en de voorkeur van het lokale bestuur voor Henricus Mooijen. De schoolopziener had geen redenen om "van het gevoelen van de Geregtigden te verschillen, die zijn ook de betaalslieden en hebben daarom enige aanspraak op het volgen van hun keuze". Met de keuze voor Henricus Mooijen sluiten wij de tweede bijdrage over de school en het onderwijs in Oudorp af. In de kroniek van 2017 volgt deel drie. Martin van Hooff Noten: 1. In de 19e eeuw werd de term assessor in Nederland ook gebruikt voor een wethouder en een algemeen bestuurslid. Tevens was het destijds de benaming van een hulp van de voorzitter. 2. Mr Gerrit van Leeuwen, 1795-1872; 1817 advocaat; van 1831 tot 1861 officier van Justitie bij de Recht bank van Alkmaar; 1840 lid van de Dubbele Kamer der Staten-Generaal; 1845-1848 lid der Tweede Kamer Hij was schoolopziener in het derde Schooldistrict Noord-Holland dat bestond uit de gemeenten Alkmaar, Oudorp, Heiloo, Limmen, Uitgeest, Beverwijk, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef, Egmond aan Zee, Bergen, Koedijk, Schoorldam, Harenkarspel, Warmenhuizen, Dirkshoorn, Broek op Langendijk, Zuidscharwoude, Driehuizen, Zuid- en Noordschermer, Graft, de Rijp. 3. Onderwijzers van de vierde rang beheersten lezen, schrijven en rekenen; die van de derde rang ook de taalregels, die van de tweede bovendien aardrijks- en geschiedkunde en die van de eerste bovendien wis- en natuurkunde. Bronnen: Regionaal Archief Alkmaar 19e eeuw - Wikipedia: Um shhbhb' p i 1 Féérte de gris KRONIEK VAN OUDORP 2016 ^39 Hisloriscl^ Ouilorp chting V listorischi

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 39