Al Zij begroetten elkaar met 'Voor Christus onze Koning, God wil het. Amen' Kruisvaarders De Alkmaarder Frank Bakkum, bij uitstek deskundig op dit vlak, attendeerde ons echter op een studie van Peter Selten over de katholieke jeugdbeweging in Nederland. Selten signaleert in de beginjaren twintig in het bisdom Haarlem groepen Patronaatsjongeren die zich later Kruisvaarders zijn gaan noemen. De beweging van de Kruisvaart bood katholieke jongeren van 12-17 jaar sport en spel, godsdienstelijke én verdiepende maatschappelijke vorming. De leden droegen een tenue dat voor het eerst op Tweede Pinksterdag, maandag 25 mei 1931, werd getoond. Hun outfit lijkt verraderlijk veel op de tenues op de bewuste foto. Het tenue bestond uit een groen shirt met paarse das, een Christusmonogram op de linkerborst, een zwarte Manchester broek die 'aangesloten om de knieën' gedragen moest worden, groene kousen met paarse rand en een zwarte alpinomuts. De foto op het schoolplein van de Sint Jozefschool is genomen op zondag 17 mei 1931. Het is best aannemelijk dat de uitrusting een week eerder aan de Oudorper parochie werd getoond. De Kruisvaarders kunnen hier ter opluistering op bezoek zijn geweest. De priester met het geblokte hoofd is kapelaan Theodorus van Vught. Kapelaan Van Vught zat in Oudorp van 26 september 1928 tot 8 augustus 1931. De visitatie van de Groenhemden heeft hoe dan ook niet geleid tot de oprichting van een Kruisvaarders- groep. Wel zou het de komst bespoedigen van een afdeling van de Sint Josephs Gezellen-Vereniging voor de katholieke jongeren van Oudorp en Sint Pancras van boven de 18 jaar. Deze vereniging van Kolpinggezellen maakte halverwege de jaren dertig tot in de jaren veertig van de vorige eeuw een geweldige bloei door. Overigens heeft die lappendeken aan katholieke jeugdorganisaties van Jonge Werkmannen, Kruisvaarders en Josephgezellen niet lang voortbestaan. Na de Tweede Wereldoorlog kwamen alle katholieke jeugdgroeperingen in alle bisdommen samen in de Katholieke Arbeiders Jeugd als jongerenorganisatie van de eveneens naoorlogse Katholieke Arbeiders Beweging. Jan van Baar Geraadpleegd -Jan van Baar. Het sociaal element in de Sint Josephs Gezellen-Vereniging. Scriptie, 1982. -Aantekening Frank Bakkum. Alkmaar, 10 oktober 2014. -Peter Selten. Het Apostolaat der Jeugd, Katholieke jeugdbewegingen in Nederland, 1900-1941. Nijmegen, 1991. -Inlichting Ton Smit. Oudorp, mei 2015. In het archief van de Sint Laurentiusparochie is het bezoek op 17 mei 1931 niet terug te vinden. -PA. van der Steen. De Kruisvaart. In: Stichting Oud-Limmen, nr 16, 2002, pag 43-49. De Limmer Kruisvaardertjes vormden qua uitrusting weer een uitzondering. Zij droegen voor het merendeel een mutsachtig hoofddeksel. Aan het hoofd van de organisatie stond een Baljuw met daar onder een aantal herauten. De Herauten waren de leiders van een ban, de ban droeg de naam van een heilige. -Annie Stierp-Impink. Zij kwamen van overal: herders van de St. Laurentiusparochie te Oudorp. Oudorp, 2004. A Theodorus van Vught, kapelaan van de parochie Oudorp van september 1928 tot augustus 1931 KRONIEK VAN OUDORP 2016 ^35 Historisc^l

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 35