Al Een jaar of tien geleden kreeg het Regionaal Archief Alkmaar een bijzondere foto binnen. Op de zwart wit foto stond een groep jongeren afgebeeld in een padvinderachtige outfit. Het schoolgebouw op de achtergrond was onmiskenbaar de katholieke lagere school van Oudorp uit de vorige eeuw. Linksonder op de kaart stond een handgeschreven, mysterieuze tekst:'Groenhemden Oudorp-Sint Pancras, 17 mei 1931'. Voetballiefhebbers zullen snel geneigd zijn 'groenhemden' met sport te associëren ('de groenhemden van Vrone waren volstrekt kansloos tegen een oppermachtig Kolping Boys'), maar de uitdossing van de jongeren, de vaandeldragers linksachter op de foto en de aanwezige priester doen anders vermoeden. De naar schatting 15 a 16-jarige jongens zijn uniform gekleed en staan keurig in het gelid. Zij dragen een baret met insigne, een overhemd met een zwarte stropdas, een zwarte kniebroek, lange zwarte kousen en lakschoenen. De jongens kijken plichtmatig naar het oog van de camera. Alles wijst op een groep katholieke jongeren. Jonge vertegenwoordigers van 'de nieuwe orde', zoals die opkwam in Italië in de jaren dertig en waarmee het katholicisme begiftigd was geraakt, kunnen het niet zijn. Het zijn ook geen Kolpinggezellen: die droegen geen uniform. Wie waren het dan wel? Jonge Werkman Juist in deze crisisjaren bogen de vijf bisdommen van Nederland zich over het vraagstuk hoe het jeugdwerk onder de katholieke jongeren aan te pakken. In de industrierijke gebieden en grotere steden vreesde de geestelijkheid de aantrekkingskracht van vooral socialistische verenigingen. In die streken en plaatsen werd het brave, vormingsgerichte Patronaats- werk met toneel, zang, een potje dammen en retraites voor de adolescente katholieke mannelijke arbeidersjeugd ontoereikend geacht om hen binnen de eigen gelederen te houden. Vandaar dat in Limburg, op initiatief van de priester H. Poels, afdelingen werden opgericht van de leerstelliger katholieke jongeren organisatie De Jonge Werkman. Na de oprichting in 1912 ontstonden er afdelingen in de bisdommen Roermond, Den Bosch, Utrecht en Breda. In bisdom Haarlen, ons bisdom, lag het primaat bij het Patronaatswerk van de Sint Josephs Gezellen Vereniging. Dit blokkeerde de oprichting van diocesane afdelingen van De Jonge Werkman. De Gezellenvereniging bleef de enig erkende organisatie voor de katholieke arbeidersjeugd. Dat wil niet zeggen dat er geen pogingen zijn ondernomen om De Jonge Werkman in Kennemerland en West-Friesland te introduceren. Bij manifestaties in het bisdom Haarlem maakten leden van De Jonge Werkman meermalen hun opwachting in hun metaalgroene shirts, bruine riem met koppel, korte bruine broek, grijze kousen, een bruine alpenmuts met een driehoekig insigne (blauw tandrad, rode hamer en een wit Christusmonogram). Zij begroetten elkaar met 'Voor Christus onze Koning, God wil het. Amen'. Men kan veronderstellen dat er op de bijgaande foto een groep bezoekende Jonge Werkmannen is vereeuwigd. Cf^QENHEMöEN Ju0ohp.STPa/v '7Mi,. „3, A Groenhemden, Oudorp-Sint Pancras, 17 mei 1931 34 KRONIEK VAN OUDORP 2016 Oudorp

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 34