Handbalclub VBO (1950-1961) Ai Yóór handbalvereniging HV Kolping (1963-2007) werd opgericht, bestond er in Oudorp al een andere handbalclub. Deze vereniging werd in de zomer van 1950 opgericht en animator ervan was kapelaan Brinkman, die tevens de eerste Geestelijk Adviseur zou worden. Als clubkleuren werden zwart en wit gekozen en op het geboortekaartje stond VB.O. (Volharding Brengt Overwinning). Handbalteams bestonden in die tijd uit elftallen en er werd gespeeld op dezelfde grote grasvelden als de voetballers van die tijd. In dit geval was dat het veld van Kolping Boys achter de St Jozef Lagere School. Aparte handbalvelden waren er in die tijd nauwelijks en zo speelden de handbalteams meestal pas als de voetballers klaar waren met hun potje. Niemand keek er vreemd van op als de aanvangstijd bijvoorbeeld half vijf 's middags was. Zaalhandbal werd in Noord-Holland in het begin van de jaren '50 nog niet gespeeld. Pas op 8 oktober 1954 zou Alkmaar hier kennis van nemen, toen AVA op het Waagplein in de buitenlucht op een klein veld een zeven tegen zeven demonstratiewedstrijd speelde. De Oudorpse vereniging had zich begin september 1950 aangemeld bij RK Noord-Hollandse handbalbond die hen indeelde bij de Noorder Handbalkring terwijl de club zelf de voorkeur had uitgesproken voor de kring Kennemerland-Zaanstreek. Een behoorlijke achterban hadden ze met 127 donateurs zeker wel en mede daardoor werd het eerste seizoen met een plus van 142 gulden afgesloten volgens het jaarverslag van verenigingssecretaris Gré Berkhout. Op vrijdag 29 juni 1951 werd de eerste jaarvergadering gehouden waarin Klaas Commandeur en Cor Koning in de elftalcommissie werden gekozen en er werd besloten om actief adspiranten te gaan werven maar dat lukte nog niet direct. Zo werd aan de competitie van het seizoen 1951-1952 weer met één senioren- en één juniorenteam deelgenomen. De oefeningen van trainer de Graaf brachten duidelijke verbeteringen aan in het spel en VB.O. zou een hoofdrol spelen in de competitie 1951-1952. Het vaak talrijke thuispubliek bracht via, overigens bescheiden, toegangsprijzen ook nog eens een leuk bedrag in het laatje. De laatste wedstrijd tegen Adelbert eindigde op zondag 9 maart 1952, Daarom weigerde VBO in eerste instantie om aan de competitie deel te nemen, die in september startte, waarop de bond hen alsnog indeelde in derde klasse van de regio Kennemerland Noord waarin, veel meer verenigingen uit de omgeving van Alkmaar uitkwamen. In de persoon van dhr. de Graaf werd ook nog een trainer gevonden. Met één seniorenelftal werd aan de competitie begonnen en de strijd werd aangebonden met Adelbert, Zeevogels, Limmen, HSV DIO (Bergen), DDO (Schermerhorn) en AOG (Alkmaar). Op zondag 1 oktober 1950 kwam het zo tot de eerste wedstrijd. Na de wedstrijd Kolping Boys 1 - Reiger Boys 1 speelde voor een talrijk publiek de kersverse handbalclub om 17.00 uur tegen Limmen 1 en het nauwelijks getrainde Oudorpse elftal verloor met maar liefst 0-9. Mentaal werd er wel het één en ander gevraagd van de dames want, na zes wedstrijden hadden ze nog steeds nul punten en was er zelfs nog geen enkel doelpunt gescoord. Wel waren ze ondertussen tot de vorming van een juniorenteam gekomen, dus dat gaf enig vertrouwen in de toekomst. Deze junioren deden het best aardig, maar het seniorenteam eindigde stijf onderaan. A Het veld van VBO achter de St Jozef lagere school met rechts daarvan de nieuwe velden van Kolping Boys (bron: Regionaal Archief, 1965) "Sj 30 KRONIEK VAN OUDORP 2016 A VBO 1 met nieuwe shirts met matrozenkraagjes en rokbroeken Boven:Annie Mul, Middelste rij:Tiny Louwen,xx Buis Nel Smit Beneden: Annie Hes, Tiny Louwen, Truus Commandeur-Koning, Annie Smit, Co (Riet?) Smit, Tiny Hes, Ida Berkhout

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 30