drie rijen pannen. De stolp is in 1989 niet herbouwd op de oude locatie, maar iets meer naar achteren. Je kan dit afleiden aan de locatie van de prachtige leilinden voor de boerderij, die toen gehandhaafd zijn. De nieuwe stolp was eigenlijk een zogenaamde 'onvolledige' stolp, omdat de achterzijde een goothoogte boven de eerste etage had. Toen de Nijs naar de woning erachter verhuisde, een woning die geïnspireerd was op een kap- of kaakberg, heeft de nieuwe bewoner van de linkerhelft er een hoek aangebouwd, waardoor er visueel weer een volledige stolp ontstond met een doorlopende gootlijn boven de begane grond. De gevelsteen van de oude boerderij is teruggeplaatst en hersteld en is zichtbaar naast de voor deur van de huidige voorgevel. Hierop staat dat Jansje Bloothoofd 12 maart 1862 op 14 jarige leeftijd de eerste steen van de stolp legde. Daarvoor moet er ook een boerderij hebben gestaan. Er is hier nog een schilderij van bewaard gebleven, dat vroeger voor de sloop van de stolp onderdeel was van de monumentale schouw in de pronkkamer van de stolp (hier is een foto van bewaard gebleven). Deze boerderij oogt als een stolpschuur met voorhuis. Dit is waarschijnlijk de boerderij die er stond toen de eerste kadastrale kaart is gemaakt in 1832. Afb. 2 Schilderij van de boerderij die tot de bouw van de stolp in 1862 gestaan zou moeten hebben. Dit schilderij sierde de schoorsteenmantel van de stolp van Zuurbier. Deze kaart is gebruikt bij de samenstelling van het boek over de veldnamen Sint Pancras, de Nollen en Oudorp uit 1832. De locatie op de kaart A 149 en A153, welke waarschijnlijk de locatie van deze boerderij was, wordt de weduwe van Willem Beekmeijer als eigenaar genoemd. Waarschijnlijk was 30 jaar later, toen deze boerderij gesloopt werd en vervangen door de in 1989 gesloopte stolp, de familie Bloothoofd eigenaar. We weten ook dat de boerderij in het begin van de twintigste eeuw in handen was van de familie Konijn. Deze boer heeft in 1923 een hartaanval gekregen bij het Oudorper landpad en kwam te overlijden. Mevrouw Konijn heeft de boerderij, waarschijnlijk in 1924, aan Zuurbier verkocht en liet een woning bouwen aan de overkant Herenweg 56, waar zij rentenierend haar gezin groot bracht. Dit is de woning met mansardekap direct naast het pad naar de voormalige Kolping Boys velden. Zuurbier had voor die tijd een grote veestapel met 's winters een volle stal van ca. 20 koeien. Later werd het aantal koeien minder, maar hij behield wel hetzelfde aantal melkbussen, wat hem een zekere status gaf. Het verhaal gaat dat hij wel minder melk per bus had! Naast zijn lidmaatschap van het katholiek mannenkoor was Zuurbier ook vaandeldrager bij belangrijke processies. Hij liep dan in keurig jacquet met zwarte hoge hoed, hetgeen hem als rijzige man goed stond. In de Tweede Wereldoorlog is er nog enige tijd een onderduiker (ene Cor Baltus) in de boerderij verstopt. In de hooiberg had men van strobalen een ruimte gemaakt, welke weer toegedekt werd met hooi. Zo is hij verborgen gebleven, ook toen er landwachten aan het zoeken waren. Zuurbier trouwde op latere leeftijd met Anne Hoogzaad (een van de dochters van de dorpsaannemer). Een zuster van haar was getrouwd met de vader van CM de Nijs, die dus de stolp van zijn oom liet slopen en er een woonstolp voor terugbouwde. Henk de Visser Zuurbier voor de Kleine Dars met Piet Tamis als Cowboy Kookplaats zomerstal bij de korte regel A 26 KRONIEK VAN OUDORP 2016 Arie

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 26