Aan het groentje in Oudorp, juist bij de splitsing van Herenweg en Westerstraat, staat al jaren een stolp. De huidige stolp Westerstraat 57 a en b is in 1989 nieuw gebouwd door C.M. de Nijs. Deze nieuwe stolp is echt als woonhuis (zonder vierkantconstructie) voor dubbele bewoning gebouwd (twee-onder-één- kap woning). De oude stolp werd helaas in 1988 gesloopt, nadat Arie Zuurbier, die hier boerde, in 1987 was overleden. Daarmee verdween een stukje cultuurhistorie die je bij restauratie wel had kunnen behouden. De oude boerderij was echter niet monumentaal beschermd en sloop kon niet voorkomen worden. Ik sprak o.a. met Piet Tamis over deze stolp, omdat hij in de jaren vijftig naast deze stolp woonde in het pand waar nu een fysiotherapeut gehuisvest is. Dat pand is bij de meeste Oudorpers bekend als de vroegere bakkerswinkel van Beerse, maar in de 50 jaren was het de manufacturenzaak van mevrouw Tamis. Twee stolpen De stolp was een zgn. Noord Hollandse stolp met de darsdeuren aan de achterzijde. Dat zijn de deuren die toegang geven tot de dars, waar je met een (hoge) wagen hooi naar binnen kon rijden voor opslag in het vierkant. Het vierkant is zoals bekend de basis constructie van een stolp. Net zoals de meeste stolpen had deze boerderij ook een naam: 'Elisabeth Hoeve'. Naast de stolp van Arie Zuurbier en Anne Zuurbier-Hoogzaad stond nog een kleinere, mogelijk zelfs oudere stolp en werd de 'kleine dars' genoemd. Deze kleine stolp stond rechts naast de huidige stolp en schuin achter het winkelpand van Tamis en grensde bijna aan de Pastoor Maatstraat. Rechts achter de grote stolp bevond zich de mestplaat en daar stond een sekreet op, die door het boerengezin gebruikt werd tot de tijd dat er een toilet in de stolp was aangebracht. De stolp was fraai gelegen door de hoogte van de strandwal waarop Oudorp ligt. Het verschil tussen de hoge strandwal en het lage land van de Oudorperpolder was goed te ervaren op deze locatie. Tot 10 jaar terug kon je dat beeld nog zien vanaf de Marestraat-hoek Kasteellaan met vaak in het voorjaar lammetjes in de wei. De weide is daarna bebouwd met twee woningen en aan de Marestraat is een hoge poort gekomen. De stolp op zichzelf was eenvoudig en had geen kroonlijst aan de voorzijde, maar een eenvoudige bakgoot zoals aan de zijgevels. De kap was voorzien van een rieten dakbedekking en alleen boven de goot 24 KRONIEK VAN OUDORP 2016 Stichting Histori» Oude

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 24