Bronnen, noten en/ of referenties men niet achteloos passeren. Wie dat doet, maakt zich aan een bewuste onderschatting schuldig. Jaap kreeg slechts, vlak na de oorlog, een gestencild bedankbriefje uit naam van Prins Bernhard; dit briefje kregen overigens alle verzetsmensen. Mede door deze teleurstelling is Jaap Zeeman verbitterd in 1966 gestorven. Het is jammer dit te moeten vaststellen, maar het is niet anders. Mijn dochter Rebecca heeft in mei 2005, naar aanleiding van een krantenbericht over de oorlogsjaren in Oudorp, contact met dhr. en mevr. Benedick gezocht. Hiernaast hun per brief verstuurde reactie. Bart Benedick, de man die samen met Charles Destrée nog in leven is van de groep Zeeman, kan de beelden, personen, plaatsen en data nog haarscherp voor de geest halen. In december 2015 en januari 2016 heb ik nog enkele persoonlijke gesprekken met dhr. Bart Benedick mogen voeren. Een belangrijk moment in mijn leven, misschien de diepst reikende en meest emotionele geladen ontmoeting met de kameraad van mijn vader uit die oorlogsjaren. Tot slot Met dit schrijven heb ik getracht een klein, maar zeker niet een volledig beeld van de bezetting van Oudorp uit te lichten. Vooreerst ga ik uit van de waarheid van alles wat er verteld en besproken is over deze tijd. Het ellemaatje van gelijk of ongelijk laten we thuis. De gebeurtenissen lopen wat de tijdgeest betreft hier en daar door elkaar. Mensen, dingen en gebeurtenissen die uit het zicht verdwijnen, worden langzaam herinneringen. De verhalen maakten op mij een verpletterende indruk, niet zonder ontroering hoorde ik deze aan. Als je deze gebeurtenissen gedetailleerd bekijkt, schud je vol bewondering het hoofd. Het aanhoren van de ontberingen heb ik ademloos opgezogen. Meer dan verschrikkelijk, barre ellende. Ik spreek dan ook mijn grote waardering uit voor de mensen van het verzet, die de strijd tegen de tirannie vrijwillig op zich namen. Die moraal van deze helden, die door jarenlang erfelijk onderricht diep in die harten is opgetast, verdient de hoogste lof. Laten wij nooit ophouden ons erover te verwonderen. Alleen al als inlossing van een soort ereschuld. Voor nu en in de toekomst wens ik u een wereld zonder het voortdurend dreigend gevaar van een nieuwe oorlog en van een gewelddadige, niets of niemand ontziende bezetting of van intimidatie door één of andere groep gehersenspoelde sadisten. John Smit Fam. Zeeman Notities Charles Destrée Fam. Benedick De Klin: Vereniging Oud St. Pancras 1995 Fam. Schouten Fam. Gouda Fam. v/d Giesen Fam. Smit Fam. Jongebloed Fam. Cnossen Fam. Reus Fam. Koning Fam. Barbuio John Smit in gesprek met Oud verzetstrijder Bart Benedick (94) Stichting S Historisch* Oudorp KRONIEK VAN OUDORP

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 23