F1 Alkmaarsche cc Al NOORDHOLLANDS DAGBLAD Eerbetoon voormalig verzet uiteenlopende reden de dienst en pakken de draad in het burgerleven weer op. Piet Reus en Bart Benedick vervolgen hun opleiding voor politieagent in Bilthoven. Charles Destrée meldt zich als oorlogs vrijwilliger voor Nederlands-Indië. De verzetsgroep: V1 sectie, Gewestelijke Stormtroepen, Gewest 11. Oudorp St. Pancras De leden; Jaap Zeeman (Leider), Charles Destrée, Bart Benedick, Theodorus (Dirk) Smit, Piet Reus, Gerrit Jongebloed, Corrie Jongebloed (koerierster), Kees (Cor) Gouda, Toon van de Giesen, Henk van Schoorl, Gerrit Staa, Maarten Kooy, Klaas de Graaf, Klaas van Dijkhuizen, Willem van Baar, Maarten Rol, Wim Rol, Siem Pos, Jan Punt, Ab Meier, A. Boer en Jan Mulder Vaste medewerking voor hand en spandiensten van: Arie en Jaap Verduin, Arie Zeeman (de vader van Jaap), Bleijendaal de Post- commandant van Oudorp, Evert Verwey (Wachtmeester, adjunct wapen- en gevechtsinstructie) en Ca- trien de Groot (later Catrien Aarsen-De Groot). 9 maart 1984 Een eerbetoon aan de leden van het voormalige verzet Oudorp Sint Pancras. Deze dag hebben ze na een kleine veertig jaar iets vernomen over de waardering, die bij koninklijk besluit tot uitdrukking is gebracht. Hans Wiegel heeft zich persoonlijk bijzonder ingespannen om aan deze mannen en vrouwen die hun leven op Schagen, 16 mei 2005 Geachte mevr. Rebecca Smit Via de hoofdredactie van het Noord-Hollands dagblad kwam ik, ondergetekende, in het bezit van jouw (ik mag wel jouw zeggen) voor mij bestemde bedankbrief: 'Bedankt, meneer Benedick'. Ik heb daar met veel belangstelling en dankbaarheid van kennis genomen. Hoe is het mogelijk dat ik na ruim 60 jaar een bedankschriven mag ontvangen van een kleindochter van een van mijn vroegere grootste vrienden Dirk Smit uit Oudorp, die helaas niet meer in leven is. Ik heb de allerbeste herinneringen aan jouw opa Dirk Smit, die ik in die vreselijke bezettingsjaren heb mogen leren kennen in de meest waarderingsvolle zin van het woord! Ik heb met jouw opa niet alleen levensgevaarlijke acties meegemaakt, maar ook heel veel plezier beleefd. Hij beschikte over een prachtige humor die je deed gieren van het lachen; ik denk daar vele keren aan terug. Hij behoorde onder andere ook tot de verzetsvrienden met wie ik, onder mijn leiding, op 2 januari 1945 de risicovolle actie op het gemeentehuis in Koedijk op klaarlichte dag uitvoerde en die succesvol verliep. Wij hebben nog samen, net na de oorlog in 1945 bij de Militaire Politie in Alkmaar gediend. Dirk toonde zich een uitstekende kameraad en ik ben blij hem in mijn leven te hebben ontmoet. Met hartelijke groeten, Bart Benedick het spel hebben gezet, het verzets-herdenkingskruis uit te reiken. Vooral de achtergrond van dat verzet in al zijn verscheidenheid fascineerde hem mateloos: de kameraadschap, de angst, de tijdelijke rebelsheid in combinatie met het gewone burgerbestaan en ook de materiële omstandigheden. In een betoog werd opgemerkt dat, wat in vredestijd minderwaardig of zelfs misdadig is, in oorlogstijd de grootste heldenmoed kan zijn. Iedereen zal de redelijkheid van dit standpunt inzien. Hun geweten overheerste boven de angst gevangen, gemarteld of gefusilleerd te worden. Noot: De heren Bart Benedick, Dokter Destrée, Charles Destrée en Klaas de Graaf hebben het verzets- herdenkingskruis respectievelijk in 1982 en 1983 ontvangen. Aan Jaap Zeeman wordt postuum het verzetskruis uitgereikt. Het is een grote schande van het koningshuis, dat deze leider van het verzet, die beslissingen op leven en dood heeft genomen, daarbij de verantwoording nam voor de veiligheid van zijn mannen, niet de Militaire Willemsorde ontving, de hoogste onderscheiding voor betoonde moed. Met zo iemand heeft men rekening te houden en die kan i %jWm Redactie: Ritsevoort 52 - Tel. 072-196370 Administratie: Voordam 11 -Tel.072-196444 - Alkmaar (Van onze verslaggever) SINT PANCRAS In dorpshuis De Geist heeft burgemeester J.J. Bulte van Sint Pancras gistermid dag 22 verzetsherdenkingskruizen uitgereikt aan leden van voormalige Knokploegen Sint Pancras en Ou dorp. Van de KP St Pancras waren dat: C.G.J. Brekelmans, J. Gaart- huis, G. Kaay, W. Kloosterboer, M.N. A. Oud, P. J. Oud, S. Ursem en D.J. Wijminga. M. Knape en H. Pot kregen de onderscheiding pos- thuum. Van de KP Oudorp: W. van Baar, K. van Dijkhuizen, A.P. van de Gies- sèn, C. Gouda, G. Jongbloed, P.J. Reus, Th. Smit, W. Kol en J. Zeeman (posthuum). Het kruis werd voorts uitgereikt aan C. Henselmans (Lan- gedijk); G.A. Barbuio (Alkmaar) en A. Boer (KP Utrecht en thans raads lid in Sint Pancras). Burgemeester Bulte in zijn toe spraak: „Als we kijken naar de we reld om ons heen, kunnen we paral lellen trekken naar de jaren dertig, een tijd waarin mensen de verkeerde keus maakten. Laten we lering trek ken uit de geschiedenis. Daarom is het zinvol dat er nu, zo veel jaren na de bevrijding een blijk van waarde ring is voor hen die zich destijds hebben ingezet voor het herkrijgen van grondrechten. 'Doodgewone jongens', zo heeft een van u uw groep genoemd. Natuurlijk niet. Als je met open oog Voor de consequen ties tegen dat verderfelijke systeem met zijn barbaarse vergelding be wust verzet gepleegd hebt, dan ben je een buitengewoon mens". De onderscheidenen en andere aanwezigen. (Foto: Wiek Natzijl) A Groepsfoto Uitreiking Verzetskruis umg 22 storisch Z, Z, Stichting Historisch Oudorp KRONIEK VAN OUDORP 2016

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 22