Al mededeling bijna in. De NSB- burgemeester van Den Helder wordt in het kamp onder Charles ingedeeld. De man begint op arrogante wijze op te spelen over zijn behandeling in het kamp. Zijn vrouw en dochter denken door hoogmoedig protest Charles te kunnen imponeren. Deze slaat hun arrogantie neer door ze het gras tussen de straattegels te laten halen. Henk van Schoorl. toen de rechterhand van Jaap Zeeman. geeft in een vlammend betoog lik op stuk aan een Oud Officier van het Nederlandse leger, die NSB'er was in oorlogstijd. De man heeft aan de Koningin eens een eed van trouw afgelegd en deze daarna uit zelfbehoud gebroken. Henk, buigt de sabel van de officier dubbel over zijn dijbeen ten overstaan van alle gevangenen, bewakers en militairen en gooit hem met veel minachting voor de voeten van de officier. Deze heeft jaren een loodzwaar schuldcomplex achter zich aangesleept. De NSB'er, die in Oudorp de bijnaam 'De Ortskom- mandant' had, heeft voor zijn daden jaren gevangenisstraf gekregen. De burgerbevolking gaat echter minder zachtzinnig met de landverraders om en neemt soms op hardhandige wijze wraak. De regering in Londen had het georganiseerde verzet via Radio Oranje nadrukkelijk opgeroepen om wilde vergeldingsacties en afrekeningen te voorkomen. Enkele dagen na de bevrijding wordt op een open wagen het lichaam van de bij Rustenburg gesneuvelde Gerard Veldman, onder grote publieke belangstelling en, daarbij begeleid door een delegatie van de groep Zeeman, waaronder Charles Destrée. Dirk Smit. Bart Benedick, Henk van Schoorl en Gerrit Jongebloed. naar Alkmaar gereden en herbegraven op de erebegraafplaats Sint Barbara aldaar. Later na de bevrijding gaat de groep Zeeman de wacht betrekken in de Duitse radarpost Salzhering in de duinen ten zuiden van Den Helder. Het onderkomen van de mannen is in de bunker onder de grond gesitueerd. Sommige van de vertrekken zijn luxueus ingericht voor Germaans gerief: Perzische tapijten op de vloer. verlichte vitrines vol met kristal. schilderijen aan de wanden en kroonluchters aan het plafond. Dit alles heeft de vijand geplunderd. Begrafenis Gerard Veldman begeleid door een delegatie van de ploeg Zeeman W W Radarinstallatie "SSLR 20 KRONIEK VAN OUDORP 2016

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 20