Ai ®vs eevsv°e represaillemaatregel van de geüniformeerde moordenaars met hun glimmend gepoetste laarzen was barbaars. Er werden 20 gevangenen vanuit Amsterdam naar de spoorwegovergang gebracht en ter plekke met de rug tegen de spoordijk gefusilleerd, een dramatische gebeurtenis. Bij de jaarlijkse dodenherdenking bij het monument naast de spoorwegovergang schijnt niemand er zich van te kunnen weerhouden plots te huiveren. Nieuws en informatie uit het bevrijde zuiden van het land, over een eventuele Duitse capitulatie, kreeg de groep Zeeman via een uiterst belangrijke clandestiene telefoonverbinding. Deze was er dankzij een vertakking vanaf het automatische telefoonnet van het PEN, een privilege dat door de werkzaamheden van Jaap bij het PEN Wanneer op vrijdag 4 mei 1945 om kwart voor negen 's avonds bekend wordt gemaakt, dat Duitsland met ingang van 5 mei om acht uur 's avonds zal capituleren, spoeden alle BS'ers zich naar hun verzamelplaatsen. De groep van Jaap Zeeman wordt, bewapend en wel, gelegerd in de boerderij van Vethaak aan de Noordervaart en overnacht in de hooiberg, waar Maarten Kooy tegen de ochtend een ernstige zenuwaanval te verduren krijgt. Zijn kameraden praten hem er A met bemoedigende en troostende woorden doorheen. Om kwart voor twaalf 's avonds, op 4 mei, wordt aan de Gewestelijke Commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten echter meegedeeld, dat de Duitse Wehrmacht in Nederland niet heeft gecapituleerd. Dit houdt in, dat geen lid van de Binnenlandse Strijdkrachten met de oranje armband de straat op mag en elke actie dient te worden gestaakt. Als op 5 mei toch de vlaggen uit worden gehangen en de blije menigte de straat op gaat, moeten de Binnenlandse Strijdkrachten binnenblijven. Afb. 25 Het bevrijdingsbord op de gevel van Vroom Dreesman. De eerste en enige geallieerde jeep die aan de Noordervaart te zien is, rijdt op die dag met volle snelheid richting Schermerhorn. Verder is het ongeduldig en lichtelijk teleurgesteld afwachten. Een behoorlijke afknapper, de bevrijding die toch zo goed als zeker op handen is. Op zondag 6 mei wordt de macht overgenomen en dan ontstaat er een feest, dat klinkt als een mogelijk kon worden gemaakt. Bevrijding Er kwam een oproep aan het einde van de oorlog van Overste Wastenecker van de Binnenlandse Strijdkrachten aan de mannelijke bevolking, om de geallieerden hier rondom Oudorp wegwijs te maken en gewapend wegen, kruispunten en vitale objecten te bewaken. Daar meldden nog vele mannen zich vrijwillig voor aan. Zij kregen een blauwe overall en een oranje armband ter herkenning. Zij werden door leden van de knokploegen begeleid en geïnstrueerd. Deze vrijwilligers kregen de naam: de 5 mei-brigade. klok. Vanuit straten en paden snellen de dorpelingen toe in een koortsachtige opwinding en met gezichten die stralen van verwachting. Knokploegen van Oudorp en St. Pancras krijgen de opdracht om de Duitsers die nog steeds in de bunkers van Bergen zitten, te ontwapenen. Echter halverwege de rit worden de beide knokploegen door een Ordonnans in opdracht van de Gewestelijke Commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten Overste Wastenecker gesommeerd, om hun actie onmiddellijk te onderbreken. Dit om een bloedbad zo dicht bij de bevrijding te voorkomen. De Duitsers zijn namelijk niet van plan om hun wapens zonder slag of stoot aan de zegevierende partizanen over te geven. Na belegering van enkele compagnies Canadezen kiezen zij eieren voor hun geld en geven zich alsnog over. De Canadezen werden op 8 mei feestelijk binnengehaald in Alkmaar. De Binnenlandse Strijdkrachten, waaronder de bevoorrechte verzets groep van Jaap Zeeman, vormen daar een erewacht aan beide zijden van de Kennemerstraatweg. De groep van Jaap Zeeman verhuist van de boerderij van Vethaak naar het magazijn van Appel Adolf aan de Helderseweg. Deze ruimte is gevorderd door de Binnenlandse Strijdkrachten. De voorlopige taak van de groep Zeeman is het bewaken van kantoren van voormalige Duitse instellingen. De dossiers die daar aanwezig zijn bevatten kostbare informatie en mogen niet in verkeerde handen vallen. De groep Zeeman wordt na de bevrijding ingezet om NSB'ers van huis op te halen en hen te bewaken in het barakkenkamp aan de Westerweg in Alkmaar. De NSB'ers zijn als de dood dat zij met gelijke munt worden terugbetaald voor hun daden in de jaren hiervoor. Op enkele hardhandige wraakoefeningen na zullen zij zich niet te beklagen hebben. Het boetekleed werd meestal in kamfer opgeborgen. Een opgebrachte winkelier die een hoedenzaak dreef in het Payglop, vroeg aan Charles Destrée of hij wilde kijken hoe het met zijn winkel gesteld was. Na te hebben gekeken vertelt Charles hem onomwonden dat de winkel geplunderd is: de ruiten zijn gesneuveld en de inventaris is kort en klein geslagen. De man blijft er na deze Het bevrijdingsbord op de gevel van V&D. W De 5 mei Brigade voor het pand van Appel Adolf. Staand vlnr. .Gerrit Jongebloed, Kees Goesinne Bertus Hoogeboom Charles Destree en Niek Korn. Hurkend vlnr. Pé van der Hurk, Jan Mulder, Jan Groenland en Bertus Frederiks. KRONIEK VAN OUDORP 2016 ^19 Historisc^l

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 19