Al een op 12 maart van dat jaar. Daarbij ontploft een zware springlading, waardoor de locomotief dwars op de spoorbrug komt te staan. Er volgen geen represailles. Onder de molen van Willem de Jong aan de Hoornsevaart was in de watergang een schuilplaats annex werkplaats gecreëerd. Bij gevaar konden onderduikers ook daar een schuilplaats vinden. Onder de onderduikers bevond zich tijdens een razzia een gedeserteerde Hollandse SS'er. De verzetsmensen hadden een zeker wantrouwen tegenover de man en zetten hem flink onder druk. De gedeserteerde SS'er viel daarbij door de mand, hij bekende diverse Joodse gezinnen te hebben aangegeven. Om ontdekking van de schuilplaats te voorkomen en om de veiligheid van de verzetsmensen te waarborgen, werd hij ter plekke doodgeschoten en verzwaard de Hoornsevaart ingeschoven. Er ontstond waterberoering door een schroef van een vlet of ander vaartuig en daarop is het verzwaarde lichaam weer boven komen drijven. Het ontzielde lichaam is midden in de nacht op een handwagen door leden van de verzetsgroep naar het Witte Kerkje in Oudorp gebracht en daar op de begraafplaats begraven. Na de oorlog is de deserteur herbegraven in zijn voormalige woonplaats Bergen. Op een nacht moest er een hoeveelheid wapens door de verzetsgroep Oudorp met een schuit getransporteerd worden van St. Pancras naar de molen van Jaap Koning aan de Molenkade, gelegen nabij de Halvemaansbrug. Dat transport moest gaan via een brede sloot, ten westen van Sint Pancras. Zachtjes, geluidloos kloetend glijdt de schuit vanachter een rietkraag de brede sloot op. Uit de duisternis duikt plotseling vanuit de tegenovergestelde richting een schuit op. Ook voorzichtig en geluidloos kloetend, onder een dekzeil staat half verscholen een personenauto. De slapen van de mannen bonzen in het hoofd van de spanning: zijn het Duitsers, vragen ze zich af? Zonder op of om te kijken en zonder een woord te wisselen, kloeten de mannen van beide schuiten, met het zweet in de handen voort. Als de schuit met wapens aankomt bij de Hoornsevaart, moesten de wapens over de weg opnieuw in een roeiboot geladen worden en verder worden gevaren richting molen. De mannen brengen de wapens, waarbij ze hulp krijgen van Jaap Zeeman hemzelf, naar de molen. Jaap blijkt echter nachtblind te zijn en loopt met een arm vol wapens dwars door een glazen wind scherm. Een oor verdovend lawaai breekt de stilte van de nacht. Eenmaal de zenuwen de baas, barst er een bevrijdende lachbui los waarin een zekere spanning vibreert onder de mannen. Bijna vijftig jaar later wordt het raadsel van de twee passerende schuiten opgelost. Op een bijeenkomst van verzetsmensen in 1991 in Heiloo worden de twee verhalen j aangehoord en reageren de desbetreffende aanwezige mannen o.a. Bart Benedick en Jaap Snijder uit Huiswaard, met: verrek waren jullie dat. De leden van de ploeg van Jaap Zeeman kregen voor hun inspanningen soms wat extra voedsel: een tarwebroodje of een stukje spek. Maar meestal gingen de extraatjes naar de mannen en vrouwen die ondergedoken zaten. Dit voedsel was afkomstig uit vrijwillige bijdragen van goedwillenden of soms van NSB-boeren en -tuinders die onder druk werden gezet. Deze vorderingen waren noodzakelijk voor het levensonderhoud van onderduikers die geen bonkaarten bezaten. Meestal verliepen deze bijdragen zonder veel commentaar. Soms was er weerstand. zoals bij die boer die zich had verschanst achter een deur en die de eerste de beste die binnen kwam een klap gaf met een staaf ijzer. Hij kreeg daarop in een reactie zulke rake klappen, dat hij het niet overleefde. Er werd als compensatie voor de geleverde etenswaren aan de boeren en tuinders in veel gevallen een schriftelijk bewijs afgegeven, waarvoor men na de oorlog een vergoeding kon krijgen. Behalve het broodnodige voedsel werden soms ook andere bruikbare zaken gevorderd April 1945 saboteert een Zaanse verzetsgroep (RVV) de spoorlijn bij het bruggetje van Leijen, vlakbij het stationnetje van St. Pancras. De Historisch 18 KRONIEK VAN OUDORP 2016 Oudorp W Kloetend in een koolvlet (Collectie Jan Bijpost) W Watergang in Molen E. (collectie Ruud van den Aakster) W Bloemen na Fusillatie van 20 mannen bij spoorweg overgang.

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 18