gevonden) dan is Duke ten dode opgeschreven. Zonder aarzelen gaat Bart het avontuur aan, bezegeld met een stevige handdruk (Jaap Zeeman was zeer sterk in zijn handen). In het begin van de avond fietst Bart naar de woning van Wijminga. Hij is uitgerust met een zware revolver. de Remington van Jaap Zeeman. dit voor het geval er een confrontatie met de Duitsers ontstaat. Hij haalt de sleutel op bij de buren en gaat het huis in. De karabijnen zijn op vernuftige wijze verborgen. daarom zijn ze bij de eerste huiszoeking niet gevonden. Tussen voor- en achterkamer bevinden zich schuifdeuren. die in de kastenwand aan beide zijden schuiven. De schuif deuren worden in het midden geblokkeerd om het doorschuiven te verhinderen. Met behulp van een schroevendraaier moest de blokkering verwijderd worden. De deuren konden dan worden doorgeschoven. de karabijnen stonden op een verlengstukje aan de achterkant van de deuren. Bijzonder slim bedacht. Het gevaar dat Bart loopt bezorgt hem koude rillingen en laat ijskoud angstzweet over zijn voorhoofd uitbreken. Hij stopt de karabijnen in een jutezak. monteert blokje en deuren. hangt de zak met karabijnen over het stuur van zijn fiets. maakt dat hij wegkomt en levert ze af bij het hoofd van de Christelijke school. Een stevige schouderklop van Jaap Zeeman is zijn beloning. De Duitsers houden fanatiek de controle op het naleven van de spertijd en verduisteringsvoorschriften. Begin januari '45 wordt Klaas van Dijkhuizen lid van de groep Zeeman gearresteerd. Jaap Zeeman maakt met zijn groep onmiddellijk serieuze plannen om Klaas gewapend te bevrijden. Tot ieders opluchting loopt Klaas de volgende dag vrij rond. hij is met een goede smoes los gepraat door de plaatselijke vertegenwoordiger van de Nationaal Socialistische Boerenorganisatie Landstand. Op de Westerweg (N 245) in de Schermer. ter hoogte van de boerderijen van Bijman en Dekker. worden een paar Duitse legerwagens. beladen met landmijnen. door Britse jachtvliegtuigen (Spitfires) beschoten. Door de enorme explosie worden beide wagens volkomen vernield en wordt er een groot gat in de weg geslagen. Deze Britse supersnelle jachtvliegtuigen. uitgevoerd met de beroemde Rolls Royce-motoren. bezorgden de Duitsers veel ongemak. Ze doken op uit het niets. schoten op alles wat bewoog en Duits was. Een stoomlocomotief op het baanvak Alkmaar - Heerhugowaard werd tussen de spoorbrug en het stationnetje van St. Pancras onder vuur genomen. Door er eerst vlak overheen te vliegen gaf de piloot de Poolse machinist en de stoker gelegenheid om van de trein te springen. om daarna de locomotief te doorzeven. De stoom ontsnapte door de kogelgaten met een oorverdovend snerpend geluid. Een Duitse stafauto rijdt ter hoogte van de Nollen op de Herenweg en wordt bestookt door een Brits jachtvliegtuig; de chauffeur is op slag dood. De corpulente officier heeft slechts enkele wonden van de rondvliegende scherven. Enkele omstanders zijn ook slachtoffer van de aanval: D. Kloosterboer wordt door het hoofd geschoten en overlijdt en twee jonge mannen die voedsel hadden bemachtigd. raken licht gewond. De woningen van Piet Schot en Piet Veldboer raakten beschadigd. De gasfabriek in Alkmaar. een onderkomen van de Duitsers. is ook menigmaal door de jachtvliegtuigen onder vuur genomen. Vaartuigen en schepen van de bezetter die van het kanaal of de vaart gebruik maakten. waren voor de Britten ook een geliefd doelwit. In januari 1945 draait een illegale verzetsgroep de hefbrug van het spoor over het kanaal Alkmaar -Kolhorn een stukje omhoog. met het doel een Duitse trein te laten verongelukken. De aanstormende trein komt met piepende en krakende remmen nog nét tot stilstand. Als represaillemaatregel steken de Duitsers de boerderij van Gootjes en de boerderij van Wagenaar bij Butterhuizen in brand. Deze onbezonnen daad brengt het georganiseerde verzet ertoe (uit angst voor verdere represailles) om via de gemeente een railwacht op te richten. Verdere sabotage van de spoorlijn werd onnodig geacht. Er werd op tweemans toerwacht langs de spoorlijn wachtgelopen.Twee maanden later werden er twee vaste railwachten vanuit de gemeente aangesteld. Die maatregel kwam niet uit de lucht vallen. De scheidslijnen tussen illegaliteit. persoonlijke afrekening en criminaliteit vervaagden. De illegalen bleven echter aanslagen op de spoorlijn plegen. Eerst een op 6 maart. die niet veel schade aanricht. en y Boerderij Dekker met rode vliegtuigtank van een Spitfire. y Hefbrue over het kanaal Alkmaar Kolhorn. KRONIEK VAN OUDORP 2016 «17 Historisr.^^

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 17