door de banden lek te schieten en de begeleiders te elimineren, om dan de gevangenen te bevrijden. Er gaat zelfs een voormalig leger-hospik, Gerrit Staa, met de mannen mee om bij een treffen eerste hulp te kunnen verlenen. Dat het een bloedbad zou worden stond bij voorbaat vast: de Duitsers, gesteund door landwachters, waren met velen. De Duitse kolonne nam echter een andere route vanaf Noord-Scharwoude. Achteraf is dat misschien wel een beslissing geweest die vele levens heeft bespaard. Op 2 januari 1945 werd door de groep Zeeman een overval beraamd op het bevolkingsregister van Koedijk. De groep komt rond het middaguur op de fiets bij het gemeentehuis aan. De groep, wordt gevormd door o.a. Bart Benedick, Dirk Smit, Piet Reus, Wim Rol en Siem Pos. Allen zijn gewapend met een stengun, zonder kolf, om hem beter onder de jas te kunnen verbergen. Met behulp van een georganiseerde sleutel komen zij via de achterdeur het gemeentehuis binnen. Siem Pos blijft buiten bij het naastgelegen café, verdekt opgesteld, de wacht houden. De telefoon verbindingen worden gevonden en doorgesneden. Het aanwezige personeel wordt gedwongen het bevolkingsregister, stempels en nog enkele gebruiksvoorwerpen die gebruikt kunnen worden bij vervalsingen, in de meegebrachte jutezakken te stoppen. De burgemeester die Duitsgezind was, probeert de aandacht van passanten te trekken door met zijn armen bewegingen voor het raam te maken. De mannen duwen hem op de vloer en houden hem onder schot. Aan de zijdeur van het gemeentehuis wordt aangebeld. Bart Benedick opent de deur in de veronderstelling dat Siem Pos iets te melden heeft (Siem Pos is echter in geen velden of wegen meer te bekennen), maar tot zijn verbazing staat daar een onbekende man die toevallig op het gemeentehuis moet wezen. Bij het zien van de overvallers krijgt de man bijkans een beroerte. Hij krijgt echter geen kans zich te herstellen, want hij wordt naar binnen getrokken en onder schot gehouden. De burgemeester, het personeel en de onfortuinlijke bezoeker worden in de twee aanwezige arrestantencellen opgesloten. Als de Duitse schildwacht die op korte afstand de wacht liep voor de school, die als kazerne voor Munnikenweg - y Transformatorhuis bij de Halvemaansbrug. Het huis van Jaap Zeeman achter het raadhuis. Y Huize Voorhout.

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 14