Bevel Al Befehl 5^7?/ geregeld, brood voor de onderduikers gebakken. Er werden extra uitkijk posten op strategische kruispunten en wegen gezet bij een troepenverplaatsing of razzia. (De Duitsers waren door deze staking des duivels!) Elke verandering werd onmiddellijk door koeriersters doorgegeven. Er werden wapens gedropt door Engelse vliegtuigen, o.a. in de Wogmeer en Spanbroek; deze moesten bij nacht en ontij veilig opgeborgen worden. Deze acties waren van levensgevaarlijke aard; denk hierbij aan de slag bij Rustenburg, waarbij enkele verzetsstrijders omkomen waaronder Gerard Veldman. De wapens werden verborgen in de woningen van de leden van de knokploeg, op zolders, achter betimmeringen, boven plafonds en onder de vloer. Ook de watergang onder de molen van Jaap Koning aan de Molenkade diende als opslagplaats. De leden van de knokploeg werden in het gebruik van de wapens geïnstrueerd door postcommandant Bleijendaal en assistent Evert Verweij, die beiden de politiemacht in Oudorp vertegenwoordigde. Zij zelf werden door speciaal hiervoor gedropte Engelse instructeurs in het gebruik van de wapens, zoals de Stengun, Brengun, Winchester, Bazooka, handgranaat en later nog de landmijn geïnstrueerd. Evert Verweij geeft op een nacht, in een afgelegen boerderij midden in het Geestemerambacht, instructies in het bedienen van een Bazooka, een anti tankwapen, dat door twee man moet worden bediend. Vol overgave verrichten de mannen de opgegeven handelingen, totdat, geheel onverwachts, het projectiel werd afgeschoten. Het vloog door het openstaande raam het land van de duizend eilanden in, voor de cursisten gelukkig zonder gevolgen. De schrik zat er bij de mannen echter goed in en deze zijn met stille trom en snel kloppend hart huiswaarts gekeerd. Er is nadien geen inslag gemeld. Bij Huiswaard liep op 9 oktober 1944 een Duitse trein op een springlading. De Duitse soldaten die een represaillemaatregel kwamen uitvoeren, vernielden met behulp van handgranaten eerst een woning op de Bovenweg in St. Pancras van de familie Wagenaar, daarna staken ze het huis van de buren, familie De Pee in brand, terwijl de bewoners nog probeerden om enig schoeisel en kleding te redden. Blijkbaar waren ze nog niet tevreden, want de dag daarop staken ze drie woningen aan de Hoornseweg in brand. Om nog iets van de inboedel veilig te stellen kregen de bewoners 20 minuten de tijd. De verantwoordelijke Ortskommandant had een fauteuil uit een woning laten halen en zat comfortabel op een bruggetje, zonder een zweem van medelijden op zijn gezicht, naar de in lichterlaaie staande woningen te kijken. De bewoners Henkes, Groenwoudt en Vingerling waren in één klap dakloos Er werd door Knokploeg Oudorp een aanslag gepleegd op een Duitse verbindingscolonne, waarbij gebruik werd gemaakt van stenguns, springstoffen en kraaienpoten. De actie, uitgevoerd aan de Schermerweg, was kort maar hevig, verliep voorspoedig zonder bloedvergieten, zaaide veel onrust onder de Duitsers, zorgde voor veel materiële schade en vertraagde de Duitsers in het opzetten van een verbindingspost. December 1944 wordt er een razzia gehouden bij een zuurkoolfabriek in Noord-Scharwoude. De groep Zeeman wordt verwittigd en gevraagd of zij de gearresteerde gevangenen willen bevrijden. Op klaarlichte dag gaan ze lopend met de stenguns onder de jassen over 't Wuiver richting Kippenbrug en vervolgens kruipen ze in de schuttersputjes langs de Westerweg die naar de Huygendijk loopt; deze schuttersputjes zijn her en der langs de belangrijkste wegen door de Duitsers gegraven. Het is de bedoeling om de vrachtwagens met de gevangenen tot stoppen te dwingen LS/ii<~ PH t. v- syLl> js-/t o% 1 5 <t-9~ au /i&t- A t Auf Befehl der deutschen Wehrmacht haben sich alle Manner 1m Alter von 1140 Jahren zum Arbeitseinsatz zu melden. Hierzu begeben sicli alle Manner der Jahrgange 19051927 urn 9 Uhr mit der vorgesehrlebenen Ausrüstung auf. die Strasse and warten vor ihrem Hause auf die Kommandos der deutschen Wehrmacht, die sie zu Sammelstellen fiihren und weitere Anweisung geben wird. Alle Geschafte bleiben geschlossen. i)ie Betriebe ruhen. Jeder Verkehr auf der Strasse ist streng verboten. "Auch Frauen und Kinder miissen bis zur Beendigung der Aktion in den Hausern bleiben. Die Manner der genannten Jahrgange, die bei der anschliessend stattfindenden Durehkammung der Ortschaft noch im Hause ange- Iroffcn werden, werden bestraft unter Riickgriff auf ihr Privatcigen- turn und Verschickung in besondere Arbeitslager. Der Versuch unterzutauchen ziehfc sehwerste Massnahmen gegen die Famiiienangehörigen nach sich. Im Falle spaterer Ergreifung wird der Untertaueher wegen Sabotage von Massnahmen der deutschen Wehrmacht vor ein Militargericht gestelit. Auch die Besitzer von Freistellungsausweisen sind verpflichtet, sich auf die Strasse zu begeben und auf der Sammelstelle zu melden. Die Familie ist verpflichtet unaufgefordert dem Durchkkmm-Koni- mando der Verbleib der abwesenden mannlichen Famiiienangehö rigen der Jahrgange 1905—1927 zu melden. Unterlassung zieht strengste Bestrafung nach sich. Freistellungsausweise zi viler oder miiitarischer Dienststellen sind zur Kontrolle mitzubringen. Es sind mitzubringen: Warme Bekleidung, feste Schnhe, Decken, Regenschuiz, Essgèschirr, Messer, Gabel, Löffel, Trinkbecher und Marschverpflegung fiir 3 Tage. Mitgebrachte Fahrrader bleiben im Besitz des Eigentümers. Die tagliche Vergiitung besteht aus guter und reichiicher Verpfiegung (die Rationssatze liegen zum Teil um ein Vielfaches iiber den bisher gewahrten). Ranchwaren und 5 Gulden. Fiir die zuriickbleibenden Famiiienangehörigen wird in jeder Weise bevorzugt durch besondere Geld- und Lebensmittelzuweisungen gesorgt werden. Es ist allen Bewohnern der Gemeinde bis zur Beendigung der Aktion verboten, ihre Wohnung zu verlassen. Die Gemeinde ist völlig von Truppen der deutschen Wehrmacht um- stellt. Beim Versuch zu entfliehen oder Widerstand zu leisten, wird geschossen. WEHRMACHTKOMMANDANT NORDHOLLAND. ^'y /LtZc-irè /u tat/9 Op bevel der Duitsche Weermacht moeten zich alle mannen in den leeftijd van 17 tot 40 jaar voor arbeidsinzet melden. Hiertoe begeven zich alle mannen van de jaargangen 1905—1927 om 9 uur met de voorgeschreven uitrusting op straat en wachten voor hun huis op de commando's der Duitsche Weermacht, die hen naar verzamelplaatsen zal brengen en verdere instructies zal geven. Alle zaken blijven gesloten. De bedrijven liggen stil. Elk verkeer op straat is streng verboden. Ook vrouwen en kinderen moeten tot de beëindiging der actie in huis blijven. De mannen van de genoemde jaargangen, die hij het daarna plaats vindende döorkammen der woonplaats nog in huis worden aange troffen, worden bestraft met confiscatie van hun privé bezit en ver zending naar speciale arbeidskampen. Een poging om onder te duiken heeft zeer strenge maatregelen tegen de familieleden ten gevolge. In het geval, dat de onderduiker later wordt gearresteerd, wordt hij wegens sabotage van maatregelen der Duitsche Weermacht voor een militair gerecht gebracht. Ook de bezitters van vrijstellingen zijn verplicht, zich op straat te begeven en op de verzamelplaatsen aan te melden. De familie is verplicht om, ook zowdrr speciaal hevel, de verblijfplaats van de afwezige mannelijke familieleden der jaargangen f9051927 aan het doorkamcommando te melden. Verzuim heeft zeer strenge bestraffing ten gevolge. Vrijstellingen van burgerlijke of militaire Dienststellen moeten ter controle worden meegebracht. Men moet meenemen: Warme kleeding stevige schoenen, dekens, regenbescherming, eet gerei, mes, vork, lepel, drinkbeker en levensmiddelen voor een drie- daagschen marsch. Meegebrachte rijwielen blijven het eigendom van den bezitter. De dagelijksche vergoeding i>estaat uit goed en overvloedig eten (het rantsoen bedraagt voor een gedeelte een veelvoud van het tot nu toe verstrekte), rookartikelen en f 5.—. Voor de achterblijvende familieleden zal op alle mogelijke manieren door speciale geld- en levensmiddelen-toewijzingen worden gezorgd. Het Is aan alle bewoners dezer gemeente tot de beëindiging der actie verboden, hun domicilie te verlaten. De gemeente is geheel en al door troepen der Duitsche Weermacht omsingeld. Bij een poging tot ontvluchten of om weerstand te bieden, wordt geschoten. WEERMACHTCOMMANDANT NOORD-HOLLAND. Bevel melden arbeidsinzet. KRONIEK VAN OUDORP 2016 *13 Historie Siting V storischi

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 13