I Ai Oudorp Raadhuis In september 1944 worden de plaatselijke groepen centraal georganiseerd en gingen verder onder de Binnenlandse Strijdkrachten, die tot doel hebben de acties van de Duitse Wehrmacht te saboteren en bij terugtrekking, met de komst van de geallieerden, deze van binnenuit aan te vallen en het plunderen en moorden bij hun aftocht te verhinderen. Het schikken naar het centrale gezag van de Binnenlandse Strijdkrachten ging de mannen van de ondergrondse in eerste instantie moeilijk af. De mannen van het verzet voelden zich vaak miskend in het hiërarchieke militaire BS-apparaat. Rond deze tijd, in diezelfde septembermaand, wordt op het adres van de familie Koning aan de Herenweg 23 te Oudorp, een bevel in twee talen van de Duitse Wehrmacht bezorgd. Henk is dan net 17 jaar en valt in de leeftijdsgroep die zich moet melden voor de arbeidsinzet voor Duitsland. De moeder van Henk onderschept de brief, stopt hem onder in de naaibox en houdt hem, uit angst voor het wegvoeren van haar zoon, voor iedereen schuil. Wel wordt op initiatief van moeder (je weet nooit waar het goed voor is) een schuilplaats gecreëerd bij de dakkapel in de loze ruimte onder het schuine dak. Een kast die onder het kozijn van de dakkapel is geplaatst heeft precies de goede afmetingen en camoufleert de ontstane ruimte. Een deurtje van de kast staat dag en nacht open om Henk tijdens een razzia vrije doorgang te verlenen naar de schuilplaats. Henk krijgt de oproep zelf te zien als de Duitse Wehrmacht in mei '45 capituleert. Op het Arbeidsbureau waar de mannen zich verplicht moesten melden, als ze opgeroepen werden om in Duitsland te gaan werken, heeft de plaatselijke leider van de Landelijke hulp aan Onderduikers Oudorp St. Pancras, een administratieve functie. Deze man, één van de grootste verzetsmensen van de regio, Aldert Bijpost, geboren te Koedijk, heeft tientallen mensen die moesten onderduiken, aan onderdak, financiën en voedsel geholpen. In zijn functie als administrateur bij het Arbeidsbureau heeft hij daarnaast nog vele jonge mannen, onder de ogen van de Duitsers en NSB-ers, aan een vrijstelling weten te helpen. Na de oorlog heeft Aldert nog even bij de Ordedienst gezeten. Die dubbelrol in oorlogstijd bezorgde hem echter zoveel spanningen, dat hij kort na de oorlog aan de gevolgen hiervan ernstig ziek werd en hij overleed op zevenentwintigjarige leeftijd in het bijzijn van zijn verloofde te Davos, Zwitserland. Daar is hij ook begraven. Door bemiddeling van Stichting 1940/1945 is zijn stoffelijk overschot door het Rode Kruis na een half jaar naar Nederland gehaald en op de Rooms Katholieke begraafplaats te Oudorp herbegraven. Jaap Zeeman en zijn mannen verzorgden voedsel en onderdak voor de mannen die vervolgd werden en ondergedoken zaten. Na een oproep van de Nederlandse regering in Londen via Radio Oranje hadden op 17 september 1944 duizenden personeelsleden van de Nederlandse Spoorwegen het werk neergelegd. Door deze staking moesten er talloze mannen die bij het spoor werkten onderduiken. Ook bij de groep Zeeman meldden zich enkele van deze spoorwegmensen. Buiten de bestaande adressen moest er onderdak en voedsel voor de stakers gezocht worden. Door bakker Meijering aan de Breelaan in Oudorp werd van tarwe dat hier en daar door de groep werd A Gemeentehuis Oudorp gevangen gezet in Amsterdam, waarvandaan hij een dag later op de trein wordt gezet richting concentratiekamp, het eindstation van verzetsstrijders. De vrijheid rolde langs hem heen en hij nam er weer deel aan door van de trein te springen; waarschijnlijk redde hij daarmee zijn leven. Stichting V Historisch! Oudorp 12 KRONIEK VAN OUDORP 2016

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 12