Al onvoorzichtiger, groepen werken naast elkaar zonder elkaar te kennen. Er wordt veel gepraat: die en die zitten bij de ondergrondse en arrestaties volgen. De Duitse SD Sicherheitsdienst kan rekenen op vele sympathisanten: NSB-ers, landwachten, hoogwaardigheidsbekleders, politiemannen en burgemeesters. Het is mei 1941. De Oudorper Theo (Dorus) van der Gulik wordt om onduidelijke reden van straat opgepikt (waarschijnlijk voor het verplaatsen van een verkeersbord) en ingerekend. Na enige tijd weet hij te ontsnappen, wordt een tijd lang achtervolgd en krijgt net op het moment voor hij in het water springt bij de brug van de VB Verenigde Brandstoffenhandel een bajonetsteek in zijn rug. Hij bloedt hevig. Hij weet echter, achter en over de voorraadstellingen heen, weer thuis te komen. De wond, waar bij het ademhalen, lucht, water en bloed stroomt, wordt door de dokter zorgvuldig verzorgd en met enkele hechtingen dicht genaaid. Het vuil en het smerige kanaalwater geeft geen infectie en de wond herstelt voorspoedig. Gerrit Jongebloed, Dirk Smit en Piet Reus moeten op advies van Jaap Zeeman tijdelijk onderduiken in de Wieringermeer, nadat ze al eens tijdens een razzia, tot aan hun oren in het water in de rietkraag bij de Kippen- brug hadden gestaan. De verraders sliepen nooit. Gerrit Jongebloed heeft samen met kapper Jan Burger nog ondergedoken gezeten in de Noordoostpolder. Het fysiek zware werk kon Jan Burger echter niet volhouden en hij keerde eerder dan gepland huiswaarts. De mannen waren aangegeven door een zogenoemde 'broodverrader'. Cor (Kees Gouda moet na te zijn verraden onderduiken en vindt een onderkomen bij de boerderij van Kalverboer aan de Noordervaart, een adres waar menig onderduiker kon aankloppen. Bart Benedick moet zich melden voor de verplichte arbeidsinzet. Echter, als hij de grote groep mannen bij het bureau voor uitzending naar Duitsland aan de Nieuwe Sloot (hoek Doelen straat) in Alkmaar ziet staan, twijfelt hij. Verdekt opgesteld bij boekhandel Zwaan en zich afvragend wat of hij zou doen, heeft hij ter plekke voor zichzelf de knoop doorgehakt en beslist 'ik doe het niet, laat ze allemaal maar barsten' De consequenties waren echter dat hij vogelvrij was, moest onderduiken en steeds van verblijfplaats moest veranderen. De broer van Bart die gehuwd was en samen met zijn schoonvader een boerderijtje bezat aan de Zoutkaag nabij Lutjewinkel, bracht tijdelijk uitkomst. Distributie bonnen kreeg hij niet, dus werd dat een probleem. Na contact te hebben gezocht met de groep Zeeman kreeg hij een codenaam voor het verkrijgen van bonnen en onderdak. Kruidenier Komrij aan de Regentenstraat in Schagen, waar Bart heen gestuurd was, kon hem echter niet helpen. Op zijn beurt stuurde Komrij hem naar landbouwer Koning aan de Tjallewal in Schagen. Deze had al een aantal onder duikers op zijn land aan het werk en verzorgde de distributiebonnen voor de meest nodige levensbehoeften. Na korte tijd keerde Bart terug naar Oudorp en werd een zeer gewaardeerd lid van de groep Zeeman. Een door Duitse jagers onder vuur genomen Halifax, een Engelse viermotorige bommenwerper met geschutskoepel, die in de buurt van Oudorp een noodlanding inzette, stortte op het laatste moment nabij de molen in de Bergermeer neer. Een van de vier motoren viel net voor de NACO garage op straat en sloeg een groot gat in de grond. Van de bemanning, die hangend aan hun parachutes landde, kwamen er twee in Oudorp terecht. De leden van knokploeg Oudorp probeerden nog een vliegenier in een hooiberg aan de Herenweg te verstoppen, maar dit mocht niet baten. De Duitse militairen rekenden hem in, de ander klopte aan bij de familie Piersma. Zijn voet was door de onvrijwillige landing verbrijzeld. In overleg met dokter Destrée heeft hij, gezien zijn ernstige verwonding, zich overgegeven aan de Duitsers.Twee andere bemanningsleden belandden in de Nollen. Met hulp van Jaap Balder uit Broek op Langedijk, wisten die bemanningsleden via een reeds eerder gebruikte geheime route in Parijs te komen, om vandaar via Spanje de oversteek terug naar Engeland te maken. Helaas werden zij in Parijs ontdekt en gearresteerd. De nieuwe Knokploeg uit Alkmaar, onder leiding van Pierre de Bie, overvalt op 19 augustus 1944 het distributiekantoor van Oudorp en maakte vele voedselbonnen buit. Een lid van de knokploeg Alkmaar, G. Barbuio, wordt verraden, opgepakt en Verenigde Brandstoffenhandel De Kerk of Kippenbrug KRONIEK VAN OUDORP 2016 «11 s,ich"ng dichting V Historisch i Oudorp

Kroniek van Oudorp | 2016 | | pagina 11