in 1929 door het Gelders Landschap in hun logo opgenomen. Volgens het maandblad Landleven van mei 2011 is de "roos" in het wapen van Gelre geen roos, maar blijkt eigenlijk een mispelbloem te zijn, die weliswaar tot de rozenfamilie behoort maar helemaal wit is. Het is bekend dat het uit hout gestoken originele Oudorper wapen een zilveren ondergrond heeft, en drie vijf- bladige witte bloemen bevat, een geel met roze hart, die alleen maar met veel fantasie op rozen gelijken. Zou ook in ons wapen de mispelbloem als voorbeeld zijn gebruikt? Het zou natuurlijk kunnen dat de bloemen in het Oudorper wapen mogelijk een andere kleur dan wit, bijvoorbeeld een roze hebben gehad, welke door licht en tijd hun kleur zijn kwijtgeraakt. In het Noord-Hollands Dagblad van 1 oktober 1963 weet de schrijver "Heraut" in de rubriek "Wapens van Noord-Holland" te vertellen dat de arcering van de rozen duidt op een purperen kleur. Waarschijnlijk een vrije interpretatie van de "natuurlijke kleur" door de wapentekenaar, aldus de schrijver. Maar met een in zwart-wit gedrukte krant kunnen we deze uitleg grotendeels in twijfel trekken. Kijken we naar de smalle glas in lood ramen naast de zuidingang van het raadhuis van Oudorp zien we er toch duidelijk rode rozen in verwerkt. Echter, deze ramen zijn geplaatst na de verbouwing van het raadhuis in 1928 en dat is meer dan honderd jaar na de bevestiging van datzelfde wapen door de Hoge Raad van Adel. Het zoeken op internet heeft me ook niet verder gebracht dan drie rode rozen, welke met allerlei eigen inbreng en aanpassing tot diverse modellen en kleurcombinaties voorkomen en zelfs op een sluitzegel van een koffiemerk staat afgebeeld. Ook de "vlag van Oudorp" die een paar jaar geleden door een enthousiaste ondernemer op de markt is gebracht kan in dezelfde categorie worden geplaatst. In 1972, het jaar dat Oudorp geannexeerd werd door grote broer Alkmaar, liet het gemeentebestuur van Oudorp kleine replica's maken van het Oudorper wapen. Alle Oudorper ambtenaren kregen ter herinnering zo'n mooi schildje met het wapen erop, aangekleed met wat takjes en bloemen. Op dat schildje prijken drie roze gekleurde "rozen" met het onderschrift "Gemeente Oudorp". Bij het snuffelen door het gemeentelijk dossier stuitte ik een op een opmerkelijke brief. Het is de opdracht tot het leveren van 50 miniatuurschildjes van het wapen van Oudorp, waarin aan Wolterman's Emaillekunst te Maastricht wordt aangegeven, dat het schild van zilver, de bloemblaadjes lichtroze, het hart geel, de stervorm donkerroze en het blad tussen de bloemblaadjes groen moet zijn. Ondertekend door de toenmalige loco burgemeester Visser en zijn secretaris. Een duidelijke opdracht dus welke duidt op een mogelijke zekerheid van kleuren in het Oudorper wapen. Een bijgesloten zwart-wit foto waarop het wapen aan een buitenmuur hangt, moest als voorbeeld dienen voor de emaille kunstenaar. Het mooiste bewijs echter kwam ik tegen tijdens het doornemen van het Heinekendossier. Immers Heineken is al sinds 1839, door te trouwen met weduwe Schumacher-van der Paauw, Ambachtsheer van Oudorp. Een prachtig wapen van de "Ambachtsheerlijkheid Oudorp" die is uitgerust met lauwertakken en "echte" roze rozen. Gelukkig hoeft er aan het met zilver beladen blazoen niet getwijfeld te worden, want zilver is en blijft zilver. Toen ik in 1978 als vrijwillig brandweerman bij het korps Oudorp terecht kwam werden er verhalen verteld over de diefstal van het Oudorper wapen. Ik heb dat wapen al wel in de kazerne zien hangen, maar me nooit afgevraagd waar het eigenlijk vandaan kwam. Natuurlijk had ik aan diverse leden gevraagd naar de herkomst van dat wapen en hoe men dat had verworven. Het werd me al gauw duidelijk gemaakt dat hij in bruikleen was genomen! In de nacht van 1 oktober 1972 om 00.00 uur toog een delegatie van de brandweer Oudorp met de brandweerwagen naar het Raadhuis van Oudorp en "leende" daar het wapen van Oudorp van de gevel van het Raadhuis. Juist op tijd, want daar kwam op dat moment ook een delegatie van voetbalvereniging Kolping Boys met hetzelfde doel, het Al W I'll; K I) 1 N Kü SI Nt. lij HOOUK It I All V AN A De bevestiging van het Oudorper wapen van het wapen van Oudorp A De mispelbloem behoort tot de rozenfamilie. A Tekening van het wapen van Gelre. KRONIEK VAN OUDORP 2015 *9

Kroniek van Oudorp | 2015 | | pagina 9