Voorwoord „ii Zoals u ziet op het voorblad van deze kroniek, is dit de tiende uitgave. Een mijlpaal dus. Bijna vanzelf heb je dan de neiging eventjes om te zien. Laat ik me maar niet tegen deze drang verzetten. De Stichting Historisch Oudorp is officieel opgericht, zo blijkt uit de statuten, op 6 oktober 2005. En de eerste kroniek kwam uit in mei 2006. In totaal hebben 120 artikelen over Oudorps historie het licht gezien, waarvoor in totaal maar liefst 41 schrijvers in touw zijn geweest. Wat mij betreft een grootse prestatie, die aangeeft dat Oudorp een rijke geschiedenis heeft en ook toont met welk enthousiasme men die historie onderzoekt en beschrijft. Dat verwondert mij persoonlijk niet, want ik vind geschiedenis leuk en leerzaam. Leuk en herkenbaar als het gaat om de mensen en gebeurtenissen in het eigen dorp, en leerzaam als je ontwikkelingen in de loop van jaren, of eeuwen, kunt volgen en verbanden leert begrijpen. Niet voor niets is geschiedenis een vak op school. Het is goed te kunnen constateren dat geschiedenis tegenwoordig "hot" is. Niet alleen in Oudorp, maar bijna overal. Het wemelt van de historische verenigingen, dat is positief bedoeld, en ook groeit het aantal facebookgroepen met als titel "Je bent eenals" explosief. Plaatselijk zien we artikelen over de lokale geschiedenissen in de kranten verschijnen en landelijk blijkt de toenemende aandacht bijvoorbeeld uit talrijke tv-documentaires over landen en volkeren of over mondiaal belangrijke gebeurtenissen uit het verleden. Al deze uitingen maken dat de belangstelling voor geschiedenis verder groeit. En dat is een mooie ontwikkeling. Onze stichting poogt de Oudorpse geschiedenis te vertellen. De ene keer met het accent op de leuke en herkenbare kant, waarvan de serie lezingen over boerderijen in Oudorp en de historische wandelingen mooie voorbeelden zijn. De andere keer wat verder teruggaand in het verleden en iets diepgravender, via de artikelen in de kronieken. Wij zijn van plan hier nog een tijdje mee door te gaan. De eerstvolgende mijlpaal is de twintigste kroniek. Namens het bestuur van de Stichting Historisch Oudorp, Martin van Hooff KRONIEK VAN OUDORP 2015 '1 "Sj

Kroniek van Oudorp | 2015 | | pagina 7