„ii leeg en was zwaar verwaarloosd. Een drietal vrijwilligsters, Joke Pronk, Marcia Blom en Ron Mul, en later ook Dora van Baal, "bemanden de bieb. Hun kinderen kwamen mee, of ze spraken af wie ging "werken" en wie op hun kinderen paste. De voorzieningen in het gebouw waren ook lang niet meer onderhouden. Men maakte noodgedwongen gebruik van het toilet van de koster, die links naast het zusterhuis woonde. Op een goede, of eigenlijk juist kwade, dag viel ook daar het doek. De politie, in de persoon van agent Buwalda, die had vernomen dat de dames het zusterhuis gebruikten als bibliotheek, kwam langs. Hij sommeerde de dames onmiddellijk te vertrekken, het was niet verantwoord in de bouwval te verblijven! Daarna, in het begin van de jaren '70, vond de bibliotheek onderdak in het raadhuis. De collectie bestond inmiddels uit boeken van de grote openbare bibliotheek. Vanaf die tijd werden de vrijwilligers betaald. Toen het raadhuis in 1972, vanwege de samenvoeging van Oudorp met Alkmaar, door het gemeentepersoneel werd verlaten, kon men een beetje uitbreiden door een naastgelegen vertrek te "kraken" zodat er meer ruimte beschikbaar kwam. De foto's uit die jaren geven aan hoe men moest woekeren met de ruimte. De boekenrekken stonden ontzettend dicht op elkaar en ook de "hoofdruimte" was bepaald niet riant te noemen. Op de foto ziet u Monique Weel zitten op twee gestapelde stoelen achter het kleine bureau dat voor haar te hoog is. Naast haar zit Marina Visser, het hoofd van deze vestiging. Met de bouw van het plan Oudorperpolder-noord en de daarin opgenomen voorzieningen aan het Oudorperplein, kwam een einde aan de veel te kleine bibliotheek, die overigens door velen als heel knus werd beschouwd. In 1980 kwam de nieuwe bibliotheek op het Oudorperplein gereed. Het ruimteverschil met de "bieb" in het oude raadhuis kon bijna niet groter zijn. Men kon maar liefst over 700 m2 vloeroppervlak beschikken! Wethouder Jan Helder (met zonnebril) heeft de officiële opening verricht en de Oudorpers hebben er vervolgens 35 jaar gebruik van kunnen maken. Maar ook daar heeft de vooruitgang toegeslagen. Nu heeft de bibliotheek tijdelijk inwoning, vanwege de totale renovatie van het Oudorperplein. Het goede nieuws is echter dat de "bieb" blijft, ook na de bouwkundige ingrepen in het buurtwinkelcentrum Polderhof. In de Oldenburgh is nog een deel van de collectie van de filialen van de Alkmaarse bibliotheken ondergebracht. Dat zijn echter alleen de zogenaamde Grote Letterboeken die afgeschreven zijn. Maar de bewoners en de vrijwilligsters, die deze boeken beheren, zijn er blij mee! Gretha Tromp Bos Bibliotheek in Oudorp geopend V Fundering van de nieuwe bibliotheek op het oudorperplein, 1979. W-' kiim* HP' Miiw! ïfa Qpffljciitirtii [Su'titre •c^iSons-v i$gfliW8 Tvyr hu LTrv^nr^tötciItMnjftj - OUDORP - Dour de automatisch ope nende deuren in werking te stellen heeft wethouder Jan Helder *ist«*ren het fi liaal van de Openbare Bibliotheek in Oudorp geopend- Vanaf nu hoeven de 2700 Ondode leeswilligeu niet meer in het provisorisch ingerichte voorma lice raadhui* terecht, In het nieuwe ruime en lichte gebouw aan bet Ouriarperplein li» er keu», uit 24.000 verschillende boeken, plu» de beschikking over een leeszaal met kranten en tijdschriften. De heer Boxmeer, voorzitter van Aikmaarse Openbare Bibliotheek, telde in iijti woordje voor de opening dat bewust afgezien was van het samentrek ken van het wijkcentrum Oudorp met het bibiiotheekfdioal, wegens ervaringen in het velleden in Huiswaard toen jongeren de stemming inde bibliotheek regel mal verziekten, waardoor bet personeel tot- siutten gedwongen was. Wethouder Hel der onthulde Tin de- opening tevens een wundtefeetiing waarop het voormnlige en de huidige onderkomen van de bibliotheek «v afgebeeld ia. KRONIEK VAN OUDORP 2015 '39 "Sj

Kroniek van Oudorp | 2015 | | pagina 39