De bibliotheek in Oudorp De dames waren zeer klantvriendelijk en hielden dan ook rekening met de wensen van de leners. Zo was er een jongeman die alleen "dievienietieves", ofwel detectives, las. Een jongedame wilde altijd dikke boeken, ze moest er de hele week mee toe! Als het nodig was boeken te reviseren of te kaften, dan gebeurde dat in de ruimte die als toneelzaal werd gebruikt. An en Jo, nog jong van jaren, zaten tijdens die klus wel eens een beetje te dollen en te ginnegappen. Aangezien het lokaal ook werd gebruikt als klaslokaal van de "naaischool", moesten de zusters Ursulinen, die daar op dat moment naailes gaven, hen regelmatig tot stilte manen, want ze verstoorden de les. Na een jaar of tien hadden An en Jo er geen zin meer in, maar er was niemand die het overnam. Tot mevrouw Ron Mul, eind jaren zestig, hoorde dat er wel een soort bibliotheek bestond, maar dat die niet meer werd beheerd. Zij inventariseerde de nog aanwezige boeken en aangezien dat haar best mee viel, startte zij de bibliotheek weer op. Dit keer in een lokaaltje van de kleuterschool, bij het Patronaat. In die tijd werd het Patronaat overigens ook gebruikt voor het tafeltennissen en door de jongelui van de beruchte/ legendarische "beatbunker". De bieb verhuisde na enige tijd naar de kapel in het voormalige zusterhuis. Dat stond al een hele tijd Een paar jaar geleden was het eventjes spannend. De gemeente was zwaar aan het bezuinigen en ook voor het bibliotheekwerk was minder geld beschikbaar. Sluiting van de Oudorpse vestiging was één van de opties. Maar het liep goed af, wij hebben in Oudorp nog steeds een bibliotheek, en dat nu al meer dan 60 jaar. Er schijnt zelfs voor de oorlog al een soort bibliotheek te hebben bestaan in het z.g. brandspuithuisje op de Herenweg. Maar daar weet ik het fijne niet van. Wie het wel weet mag het zeggen. De eerste "bieb" was gevestigd in het Patronaatsgebouw naast de St. Jozefschool, later bekend als de "Beatbunker" zie de Kroniek van 2008). Op de titelfoto ziet u het patronaatsgebouw rechts en het zusterhuis met de kapel aan de linkerkant. Een jaar of twee na de tweede wereldoorlog hebben An Tamis en Jo Meijering samen dit project opgezet. Het was een idee van Kapelaan Brinkman, die een groot deel van zijn eigen boekenkast doneerde. In het Patronaatsgebouw was een ruimte beschikbaar naast het toneel. Een soort diepe kast. Daarin werd een aantal planken aan de muur getimmerd, bij de ingang plaatste men een tafeltje met een kaartenbak van aanwezige boeken en men was klaar: de bieb kon van start. De openingstijden waren beperkt. Alleen op zondagen, na de Hoogmis van 10 uur, kon men terecht! Voor 10 cent per boek. De boeken kwamen dus voornamelijk van Kapelaan Brinkman, maar de dames namen zelf ook wat van thuis mee en er kwamen meer donaties. De boeken werden persoonlijk door de dames met een stevig soort grauw/ bruin papier gekaft. Zusterhuis en kosterwoning. SSj 38 KRONIEK VAN OUDORP 2015

Kroniek van Oudorp | 2015 | | pagina 38