Ai van Oudorp vraagt de Deken of er nu iets aan kan worden gedaan. De Deken belooft na de vergadering het graf te bekijken en wijst er op dat de rijkere parochies wel eens iets mogen doen voor de armere parochies. Toch nog redding Of intussen de Deken zijn zin heeft gekregen, kan niet in de archieven van de parochie worden teruggevonden. Feit is dat anno 2008 het graf er miserabel aan toe is. Het lijkt of er al die jaren niets aan gedaan is. Jaap Koning heeft ervaring met het priestergraf en beseft hoeveel er moet gebeuren aan het graf van de familie Graaf. Maar het is een rijksmonument en dus mag het in zijn ogen niet verder verloederen. Hij begint met het maken van een betonnen van het fundament. Dat was er oorspronkelijk niet. Het onderstel en de plinten waren gewoon in het zand gelegd. Jaap neemt de plinten, de oplegsteen en de stenen platen met de naamsvermeldingen mee naar zijn werkplaats. De plinten stelt hij opnieuw en brengt er een nieuwe freinrand* op aan. De hier en daar aangetaste oplegplaat behandelt Jaap met jaan (zandsteenreparatiemortel). En de stenen platen worden schoongemaakt en krijgen nieuwe geschilderde letters. Ook maakt hij nieuwe loden noppen voor deze platen. Dan is hij nog niet klaar. Want het Christushoofd is beschadigd, een deel van de schedel dreigt los te komen en de letters op de sjerp zijn onleesbaar geworden. Ook dat maakt Jaap in orde. En dan is alles klaar voor de wederopbouw van het graf van de familie Graaf. Zo zijn door zijn werk twee monumenten op het kerkhof fraai gerestaureerd en blijven de graven in het oog springende elementen op het Oudorpse rooms-katholieke kerkhof. Annie Stierp-Impink Martin van Hoof A Jaap aan het werk. Bronnen: -Notulen vergaderingen kerkbestuur St. Laurentiuskerk Oudorp; Inventaris 001.002; -Pachtlijsten kerkhof Oudorp; -Kerkhofarchief, inventaris nr. 120 en 122.06; -Rijksarchief Haarlem, Bisdom Haarlem, toegang 306 inv. 43, 44 Laurentius Alkmaar; -de heer Jaap Koning, die ook de foto's ter beschikking heeft gesteld.. (voetnoot) Freinen is het aanbrengen van een sierrand aan de randen van een steen. De sierrand bestaat uit kleine ingefreesde lijntjes die haaks staan op de steenrand. 36 KRONIEK VAN OUDORP 2015 SACEHDOttS-IUI- MMiNE,

Kroniek van Oudorp | 2015 | | pagina 36