1 r „ii motief is eigenlijk voor de hand liggend, aldus Jaap. Alkmaar had toen nog geen aparte katholieke begraafplaats. Dat zou de reden kunnen zijn waarom men de voorkeur gaf aan Oudorp, waar het katholieke kerkhof in april 1861 in gebruik was genomen. En dat verhaal kan kloppen, want het Sint Barbarakerkhof in Alkmaar dateert uit 1888. De rooms-katholieke Alkmaarders werden tot die tijd op de algemene begraafplaats daar ter aarde besteld. Vermoedelijk is de tombe gemaakt door een familielid. Dat zou ene Hendrik Graaf kunnen zijn. Uit gegevens van de burgerlijke stand van Alkmaar blijkt dat hij op 21 december 1873 een levenloos geboren kind aangeeft, waarbij als zijn beroep is aangetekend dat hij steenhouwer is. Hij is gehuwd met Maria Pieters 31 jaar. Zij wonen aan de Schelphoek wijk D nr.219. Wat zijn leeftijd en beroep betreft, zou hij de maker kunnen zijn. Wie zijn er begraven? Er zijn zes personen in het graf bijgezet. De eerste is Cornelis Graaf, overleden 20-12-1871 te Alkmaar, geboren 6-10-1806 te Zaandam, zoon van Pieter Graaf en Elbrechtje Water. Zijn echtgenote, Christana Bleeker, volgde zes jaar later. Zij kwam in haar 62ste levensjaar te overlijden op 25 december 1877 in Alkmaar, Bierkade 201Zij is geboren in Oude Niedorp. Dan volgen drie dochters van het echtpaar. Catharina Egberta, overleden op 28 juni 1916, te Alkmaar,72 jaar oud. Zij was geboren in Zaandam op 12 april 1844. Emma Christina, haar geboortedatum is niet bekend, maar zij is ook in Zaandam geboren. Zij overlijdt op 13 januari 1920 te Alkmaar. Elisabeth Emma, in het overlijdens- register staat OeWHehC-Cwaf^C GEB'. ZAANtUM G.OCTASOe 20.DEC. tsn, Cat ha E-tdiAAF Geü:Ï2;A?R'1- wil QVtftbZSJliLI 1916; ingeschreven als Elisabeth Immetje. Zij overlijdt op 1 september 1922 te Alkmaar, 63 jaar oud. Ook zij is Zaandamse van geboorte. De zesde en laatste persoon is Pastoor Joannes Franciscus Graaf. Deze man werd in Zaandam geboren op 8 september 1852. Op 26-jarige leeftijd, in 1878, werd hij tot priester gewijd en was emeritus pastoor van de kerk St. Vincentius a Paulo in Amsterdam toen hij op 28 april 1932 overleed in het pension Huize Duinrust in Overveen. Het onderhoud wordt een probleem Ieder weet dat voor een graf rechten zijn verschuldigd en dat een zo monumentale tombe onderhoud vraagt. In het begin is dat blijkbaar geen probleem geweest voor het familiegraf. Uit de archieven van het kerkhof is op te maken dat in 1902 nog voor de pacht fl. 2,- is betaald door de Erven Cornelis Graaf. Over de periode daarna is echter niets terug te vinden. Totdat op 14 november 1938, in een vergadering van het kerkbestuur, door de pastoor wordt geconstateerd dat het graf van de familie Graaf in zeer slechte toestand verkeert. De Deken, die ook op de vergadering aanwezig is, verklaart dat het onderhoud een verplichting is van de St. Laurentiusparochie in Alkmaar, de parochie van de Deken. Hij wil onder de verplichting uit komen en stelt voor dat de Oudorpse parochie voortaan de kosten draagt. In Oudorp voelt men daar echter niet voor en de kwestie raakt weer in vergetelheid. Het onderwerp komt in 1941 nog ter sprake bij het bisdom. De Deken heeft een visitatiebezoek afgelegd in Oudorp en hij rapporteert zijn bevindingen aan de bisschop. Hij meldt hem dat, door een erflating aan de parochie van St. Laurentius in Alkmaar, deze parochie gedurende een bepaald aantal jaren het familiegraf van Graaf dient te onderhouden. Maar de situatie is dat het wordt verwaarloosd. De Deken geeft aan dat hij die verplichting, tegen betaling van een som ineens, heeft willen overhevelen naar de parochie Oudorp. Maar Oudorp wil er niet aan. Nu heeft hij aangeraden "eerst het graf grondig op te knappen, en dan jaarlijks aan Oudorp een bedrag van ongeveer f. 7,50 uit te keren voor onderhoud". Blijkbaar heeft het visitatierapport ook niet geleid tot andere afspraken over het onderhoud van het graf, want ruim 20 jaar later, op 11 december 1963, staat het weer op de agenda. Het graf is nu in een slechte staat en de pastoor C.Craaf.Beeoer Ove RL ALKMaaR 25 Dec. j877 Emma Christina Chaaf "verl Alkmaar '3 JaN:1320 Ei.isablth Lmma Craaf 0vCR' Alkmm„ Si Ptiag2 A Erbarmelijke staat van het graf. KRONIEK VAN OUDORP 2015 '35 "Sj

Kroniek van Oudorp | 2015 | | pagina 35