Een monumentale Ai SS?i J'!'»' Aan het begin van de Herenweg staat een monumentaal vrijstaand woonhuis daterend uit 1888. Het pand vormt samen met de kerk 'De Terp', het oude raadhuis en de woningen aan de Kerklaan een fraai ensemble rond het schapenweitje. Het zicht op deze klassieke woning is aanzienlijk verbeterd na de sloop van het zusterhuis bij de Verpleeghuis Lauwershof ca 10 jaar terug. Daarvoor stak dit gebouw ver boven het dak uit als je aan de andere zijde van het schapenweitje liep. Het is niet bekend wie het huis heeft ontworpen en gebouwd. Nu begint naast de woning het pad over de Strandwal. Opdrachtgever voor de bouw was mogelijk de familie Buuren die de boerderij aan de Westerstraat in bezit had en omstreeks 1910 eigenaar was van het pand (zie: A.G. Reus en PA. van Wigcheren, Oudorp, zoals het was, Alkmaar, 1973, p. 91). De woning is destijds op het erf van de boerderij aan de Westerstraat gebouwd, die toen in het bezit van de familie Buuren was. Een perfecte locatie om te gaan 'rentenieren'. Aanvankelijk bleef er nog een broer van de Buuren's wonen op de boerderij die daarna is overgegaan naar de familie Langedijk. Een dergelijk pand met een symmetrische gevel en een centrale ingang en meestal met verhoogde middenpartij en schilddak wordt een 'rentenierswoning' genoemd. Het is een in de tweede helft van de 19de eeuw in Noord-Holland met name op het platteland veel voorkomend woningtype dat vaak gebouwd werd in opdracht van renteniers (gepensioneerden zouden we nu zeggen). Bij Herenweg 2 is niet gekozen voor een verhoogde middenpartij maar voor een portiek voor de voordeur en een decoratieve dakkapel. Ook het L-vormige grondplan wijkt af van de gebruikelijke rechthoekige of vierkante plattegrond. De uit circa 1900 daterende bijbehorende schuur deed dienst als paardenstal en kippenhok. Het L-vormige schilddak is gedekt met gesmoorde kruispannen. Kruispannen zijn dakpannen die steensgewijze verspringend gelegd worden. De drie nokeinden worden bekroond door een zinken piron met een vierkante kern waarop een glooiend tentdakje met een gegolfde sierrand rond de uitkragende dakvoet en bovenop een sierbolletje. Halverwege de nok boven het rechter dakschild staat een vierkante schoorsteen van rode waalsteen. De dakkapel staat zoals bij dit type woningen in de goot en is voorzien van lage dubbele deuren geflankeerd door gesneden wangen met krulmotief. De dakkapel heeft een flauw hellend zadeldakje met overstek waarlangs windveren met profiellijst verfraaid met een golfrand zijn aangebracht. De buitengevels zijn opgetrokken in rode machinale waalsteen in halfsteens verband boven een in kruisverband gemetselde plint. Zoals gebruikelijk bij dit type woningen is de voorgevel rijker uitgevoerd dan de andere gevels. Dat uit zich door snijvoegen en een geprofileerde gootlijst, die opzij geflankeerd wordt door gekruld snijwerk. Op de gootlijst is (sinds 1988?) het jaartal 1888 aangebracht in zwarte cijfers. De enigszins lagere achter- en zijgevels hebben op circa 3/5 gevelhoogte muurankers een eenvoudige bakgoot rustend op houten gootklossen. De voorgevel (N) heeft een symme trische opzet met links en rechts twee T-vensters met getoogde bovendorpel en in het midden een ondiepe portiek waarin een vernieuwde deur onder een door twee diefijzers beveiligd bovenlicht met eveneens een getoogde bovendorpel (de tegelvloer in de portiek is vernieuwd). De luiken (bovenin uitgevoerd als persiennes) waren verwijderd, maar zijn inmiddels weer in ere hersteld. De luiken hangen aan één zijde van de ramen en zijn door extra scharnieren dubbel gevouwen. Daardoor blijft de muurdam tussen de twee ramen zichtbaar B mmmmmmm Herenweg 2 en de achterzijde van de oude boerderij aan de Westerstraat (ca. 1965). y 32 KRONIEK VAN OUDORP 2015

Kroniek van Oudorp | 2015 | | pagina 32