„ii voerde in zijn voorstellingen als het ware toneelstukjes op. Tegen het decor van stal, huiskamer, boerderij, molen, weiland of kerk spelen wonderlijke figuren in klederdracht hun rol. Aanvankelijk nog veilig op een wolk, maar al snel los daarvan zwevend door de ruimte. Jaap Oudes heeft als volwassen kunstenaar bijna zijn hele leven lang alleen maar getekend. Maar toen hij de mogelijkheden van het kleurpotlood ontdekte ontstond er voor hem een nieuwe dimensie. Dit, omdat kleurpotloden volgens Jaap veel handiger waren dan dat "morsige gedoe" met kwasten en verf. Zijn financieel welgestelde ouders voorzagen hem volledig in al zijn behoeften, zodat Jaap zich nooit zorgen hoefde te maken over het dagelijks brood op de plank. Ook na de dood van Dirk en Aaltje was er genoeg financiële ruimte over om Jaap zijn leven voort te laten zetten zoals hij dat altijd gewend was. Tot kort voor zijn dood bleef hij in het ouderlijk huis aan de Kanaaldijk wonen, waar hij verder nooit meer iets aan zou veranderden. Hier werkte hij volgens een door hem zelf opgelegd streng dagritme ongestoord aan zijn grote kleurpotloodtekeningen, vaak aan meerdere tegelijk. Omdat die tekeningen meestal betrekking hadden op een stad of dorp, ging Jaap, zoals hij zelf zei, in zijn voorstellingen "op reis". Het maakte hem niet uit of die bestemming dicht bij was of ver weg in Vlaanderen, België of Spanje. Landen waar hij ook in werkelijkheid naar toe reisde zodra A Bruiloft in de molen van Jaan en Floor Pauw aan Molenkade. A De terp in Oudorp. De molen van Jaan en Floor Pauw. A KRONIEK VAN OUDORP 2015 '19 "Sj

Kroniek van Oudorp | 2015 | | pagina 19