Fatale brand in 1961 de analen niet tegen. In het boekje 'Oudorp zoals het was' wordt vermeld, dat in de herberg De Vuik vaak aanbestedingen en openbare verkopingen hebben plaatsgevonden. Het laatste geeft aan dat het economisch in het dorp Oudorp vaak moeilijk was een goed bestaan op te bouwen. Vanaf ongeveer 1890 schijnt het geen herberg meer te zijn geweest, maar alleen een boerenbedrijf. Gesuggereerd wordt dat de opening van het café naast de RK kerk de reden van de sluiting van de herberg is geweest. Tot 1922 wordt De Vuik bewoond door de familie Wijdenes- Spaans. Daarna wordt Jacob Blom Czn de pachter van deze fraaie boerenplaats. De landerijen en opstallen zijn nog tot 1932 eigendom van de ambachtsheer Van Oudorp, toen Dr. H. P Heineken, gebleven. Tijdens de crisisjaren wilde Heineken zijn bezit in Oudorp afstoten en werden er onderhandelingen met de familie Blom gevoerd over de mogelijke overdracht van boerderij en landerijen. De prijs was waarschijnlijk te hoog want koper werd de heer Vethaak, veehandelaar van beroep. Hij koopt de boerderij en volgens het boekje Oudorp zoals het was samen met 2 ha land. Dus aanzienlijk meer land dan Heineken in 1830 en 1842 had verworven. De heer Vethaak heeft een grote verbouwing van de stolp laten uitvoeren waarbij links naast de voordeur een aparte keuken is aangebracht compleet met nieuwe vensters. De overige kozijnen werden vervangen en de voormuur en de voorste delen van de zijmuren werden wit gestuukt. De nieuwe kozijnen kregen alleen luiken voor de onderramen. Waarschijnlijk is toen ook de rieten kap vernieuwd. Onderstaand een foto van na de verbouwing van 1932/33. De foto boven lijkt gemaakt te zijn vanaf het achtererf van de stolp van Piet Tamis, Munnikenweg 8. Op het land waar de hooibergjes op liggen staat nu het verzorgingshuis de Oldenburg. Op dit stuk land vonden vroeger de Oudorper kermissen plaats. Op de foto onder zien we de boerderij in de naoorlogse periode. Een uitslaande brand op 18 juli 1961 betekende het einde van de beeldbepalende stolp. De heer Vethaak lag op dat moment in het ziekenhuis; zijn vrouw was bij hem op bezoek. Zijn zoon en een knecht waren in de boerderij aanwezig. Hooibroei was de oorzaak van de brand. Toen de knecht, de heer Sijtsma een spade in het hooi had gestoken sloegen de vlammen er al uit. Met uitzondering van enige huisraad ging de boerderij met inboedel verloren. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. De krant zegt dat de brandweer van Oudorp spoedig ter plaatse was en de brand met vier stralen te lijf ging. Niet voorkomen kon worden dat de rieten kap geheel vlamvatte en de schoorsteen naar beneden kwam Alleen de muren en een verkoold vierkant bleven staan. De krant geeft aan dat de schade door de verzekering wordt gedekt, maar de boerderij is helaas nooit herbouwd. In december 1962 werd in de Raad van Oudorp tot sloop besloten in het kader van de twee fasen van 'de verfraaiing' van de Herenweg, zoals dat toen heette om de weg geschikt te maken voor het toenemende verkeer! Wel werd toen gesuggereerd op de grond vier nieuwe woningen te bouwen. Medio de zestiger jaren ontstond in de toen nog zelfstandige gemeente het stedenbouwkundige plan een rondweg aan te leggen waarvan de Saturnuslaan en Edisonweg onderdeel zijn. Deze rondweg loopt bij de Nijenburg precies over de locatie van De Vuik. Gelukkig dat het onzalige idee de rondweg over de Munnikenweg door te trekken en te verbinden met de Rijnstraat en de Drechterwaard na de annexatie door Alkmaar niet is doorgezet! Anders was ook de monumentale boerderij van Tamis aan de Munnikenweg verdwenen! Henk de Visser A De boerderij gezien vanaf de Munnikenweg. Vermoedelijk gedateerd enkele jaren voor de brand. y De in 1932-33 verbouwde boerderij.Ten opzichte van de oude boerderij zijn ook de bomen gekapt. 16 KRONIEK VAN OUDORP 2015

Kroniek van Oudorp | 2015 | | pagina 16