Er zijn twee boerderijen geweest die de naam "De Jagersplaats" hebben gedragen. Uiteindelijk is de laatste boerderij gesloopt om ruimte te maken voor uitbreiding van het wegennet rond Heerhugowaard. DeJagersplaats Kort na de inpoldering bouwde men, op het hoger gelegen deel tussen de nieuwe Middenweg en de Huygendijk, een boerderij die de Jagersplaats werd genoemd. In 1640 behoorde deze boerderij aan Simon de Widt. Deze man stond toe dat in zijn hoeve kerkdiensten werden gehouden door de rooms-katholieken van de statie Oudorp. Deze gelovigen waren, zoals overal in het land gebeurde, na 1573 verdreven uit hun eigen kerken, toen de gereformeerde kerk als enige werd toegestaan. De statie bestond uit gelovigen uit Oudorp, Sint Pancras, Heerhugowaard, Huiswaard, Oterleek, Rustenburg en de Schermer. De eerste pastoor van de statie, Henricus van Benschop, mocht zelfs inwonen in de boerderij. De overheid was op de hoogte van het bestaan van deze schuilkerk. Maar men gedoogde de kerkdiensten, tegen betaling van een flinke som geld. Zo konden de katholieken, ondanks De kaart De kaart aan het begin van dit artikel van de Amsterdamse uitgever en drukker Claes Jansz. Visscher (1587 1652), uit 1631 toont een mooi beeld van de net drooggelegde polder en de verkaveling. Meerdere landmeters waren bij de totstandkoming van het kaartbeeld betrokken. Hierbij had één van hen de eindverantwoording, de ingenieur en tekenaar Anthonius Metius. Hij was de zoon van de bekende wiskundige Adriaen Anthonisz Metius. Martin van Hooff protesten tegen deze lankmoedige houding, sluiting van de kerk voorkomen. Het gebruik van de Jagersplaats als godshuis heeft geduurd tot 1658.Toen had pastoor Benschop in Oudorp een woonhuis gevonden, waarvan de bijbehorende schuur, dank zij zijn beschutte ligging, uitstekend als nieuwe schuilkerk kon worden gebruikt. De pastoor, die zelf vanwege zijn ambt de panden en gronden niet in eigendom mocht hebben, liet zijn zus, die niet onbemiddeld was, het geheel aankopen van dokter Van Dijk en verliet de Jagersplaats. A De locatie van de schuilkerkboerderij. Bronnen- Droge voeten op vrije grond; Henk Komen, 2001. De geschiedenis van Sint Pancras tot ca. 1900; Bert Buitink, 2013. Historische vereniging Sint Pancras. Websites: Poldermuseum Heerhugowaard;Historische Vereniging Zijpe, de Waddenacademie, Beeldbank Noord Holland, Wikipedia. De nieuwe Jagersplaats. A A De nieuwe Jagersplaats wordt gesloopt. KRONIEK VAN OUDORP 2015 13

Kroniek van Oudorp | 2015 | | pagina 13