De drooglegging van de Grote Waert Het meer De Grote Waert is ontstaan door de stormvloed van 1248, toen de West-Friese Omringdijk ten noorden van Sint Maarten werd verwoest. Het water overspoelde met geweld de landerijen tussen Schagen en Dirkshorn en stroomde bij Oudkarspel de lage veengrond van de Waert binnen. Er ontstond een heel merengebied van Schagen tot aan de Huygendijk. De grootste waterplas krijgt de naam "Grote of Zuider Waert". West-Friesland werd in feite door dit nieuwe meer gesplitst in een oostelijk en een westelijk deel. Deze ramp is aanleiding geweest om vele dijken te versterken, waaronder de Huygendijk tussen Oudorp en Ursem, die de buffer vormde tussen de Grote Waert en de Schermeer. van de dijk dat eens zo groot was "als men met twee boechschoten (boogschoten) mochte overschieten", kalfde steeds meer af. Het water van de Schermeer bereikte bij stormweer de dijk zelf, die op een gegeven moment met grote paalconstructies moest worden beschermd. Kosten noch moeite werden gespaard, maar men kon niet voorkomen dat meerdere doorbraken plaatsvonden. Achter de gaten bouwde men dan nieuwe stukken waterkering en zo verlegde men in de loop van een paar eeuwen de dijk meer in noordelijke richting. Droogmakerijen In de zestiende eeuw begon men om twee redenen meren droog te leggen. Een belangrijk motief was natuurlijk het winnen van (naar men hoopte) vruchtbaar land, maar ook, en zeker bij de grotere droogmakerijen, ging het om veiligheid, het winnen van de strijd tegen het water. Met de vruchtbaarheid viel het overigens vaak niet mee. Door Deze dijk is aangelegd op het zogenaamde Occenvorth, een soort waddengebied tussen Oudorp en Oterleek. Begeeft deze dijk het en de Grote Waert en de Schermeer vloeien ineen, dan dreigt een waddenzee te ontstaan van Schagen tot Amsterdam. De Huygendijk was ook belangrijk als enige oost-westverbinding over land in deze regio. Men besefte terdege het grote belang van deze dijk. Het oplopende voorland aan de zuidzijde ALKMAAR A Verschuivingen van de Huigendijk. KRONIEK VAN OUDORP 2015 '11 "Sj Wgeiidijit I ffl oihm üiutriiTÜ De Sdierniecr

Kroniek van Oudorp | 2015 | | pagina 11