Van rijtuigfabriek tot automobielbedrijf O Ai p de Frieseweg heeft de carrosseriefabriek en garagebedrijf van Jac. Met 58 jaar bestaan. Ze waren binnen en buiten de grenzen van Alkmaar bekend. Het opbouwen van chassis tot bus of vrachtauto, maar ook de verkoop van personenwagens behoorde tot de activiteiten. Al in 1860 had Jacob Met een smederij aan de Middenweg in Heerhugowaard, welke was gekocht uit een faillissement.Hij begon daar een handel in landbouwwerktuigen en een rijtuig- en wagenmakerij. Later kwamen daar automobielen en motorfietsen bij en, zoals de advertentie uit 1911 vermeldt, kon men spreken van stoom- en rijtuigfabrikant. In 1903 brandde de stoomrijtuigen- fabriek af. Deze was gevestigd in de voormalige boerderij aan de Middenweg. Het bedrijf in Heerhugowaard werd wel weer opgebouwd, maar in 1921 werd het gedeeltelijk overgeplaatst naar de vroegere Achterweg in Alkmaar. Met de aankoop van twee oude militaire loodsen uit Bergen en een stuk grond aan de Frieseweg, werd in 1923 een carrosseriefabriek opgestart. Zodoende kwamen alle activiteiten van het bedrijf naar Alkmaar en de handel en verkoop van automobielen en motoren gebeurde aan de Achter weg (later Wagenweg geheten). Men voerde diverse merken, waaronder Ford, Renault, Benz, Overland, maar ook Harley Davidson heeft in het leveringsprogramma gezeten. In de jaren twintig van de vorige eeuw bouwde Met vooral carrosserieën op diverse onderstellen, tot personenauto's, bestelauto's, vrachtauto's en bussen. In die tijd bestond de carrosseriefabriek voor een groot gedeelte uit houtbewerking. Basis en versteviging van metaaldelen werden vaak met hout versterkt. Evenals de houten spaakwielen welke met veel vakmanschap in de timmermanswerkplaats in elkaar werden gezet. Zo was er voor de rijtuigbouwers een nieuwe bron van werk aangeboord. In 1928 werden alle lopende contracten opgezegd en werd er met General Motors een contract gesloten voor het dealerschap van Chevrolet, Buick en GMC trucks. De eerste Opels werden eind 1939 geleverd en per 1 januari 1941 sloot men het dealercontract af met GM overseas fl.tnru HiKPbal (titelfoto) 1953 Autobus voor Marne dienst in Zoutkamp. Chassis International D30B. bron: Conam 6 KRONIEK VAN OUDORP JUNI 2014 1950 Jac. Met aan de Frieseweg. Links showroom en A garage rechts bedrijfswoningen en carrosseriebedrijf.

Kroniek van Oudorp | 2014 | | pagina 36