Een bijzondere buurtbewoner op Jan Boyes *1 Sijbeth Pieterz Speelder, buurtbewoner op Jan Boyes, de Oudorpse buurtschap bij de Huygendijk is niet zomaar de eerste de beste. Hij is van beroep timmerman en scheepsbouwer. Hij heeft daardoor de benodigde kennis in huis over de bouw en tuigage van schepen. Deze kennis heeft hij gebruikt om het scheepje, dat in de Grote of Sint Laurentiuskerk van Alkmaar placht te hangen, te herstellen en van tuigage te voorzien. Het scheepje in de Grote Kerk te Alkmaar Zoals in meerdere kerken het geval is, hangt ook in deze kerk een scheepje. Men denkt dat bedoeld scheepje een miniatuur is van het schip waarmee Michiel Adriaansz de Ruyter, één van de beroemde Nederlandse zeehelden uit de 17e eeuw, in juni 1667 tijdens de Tweede Engelse Oorlog de legendarische tocht ondernam naar Chatham in Engeland. Zijn schepen varen de Medway op, een zijrivier van de Theems, en vernietigen daar een groot deel van de Engelse vloot. Deze aanval leidt tot een vredesakkoord met voor Holland gunstige voorwaarden. Men vermoedt dat dit scheepje, dat is versierd met schilderingen van de Alkmaarse schilder Ceasar van Everdingen, het vlaggenschip 'De Zeven Provinciën' voorstelt. Op de perkamenten bovenblinde, een razeiltje aan een mastje dat op de boegspriet kon staan, is de volgende tekst aangebracht: Op het scheepje hangende in de Grote Kerk Binnen Alkmaar. Door gunst neemt hier op merck En leest dit kort verhaal, 't verciert de Alkmaar kerck 't schip van den Admirael Die tegen zijn vijand Kloeckmoediglijk dorst strijden Tot eere van Hollandt Veel vroomen tot verblijden. Die onse stadt en staet Bemint is 't een exempel 't afbeeltsel tot cieraet, Verciert des Heeren Tempel Niet onberispelijk Sibeth Pietersz Speelder van Outdorp De Ruyter is mijn naam Anno 1667 van de Hr. Jacobus van Tooren de 8e Julij 1758 De genoemde Van Tooren heeft als eerste het versje overgeschreven toen het nog leesbaar was. Door de tand des tijds is het perkament beschadigd, waardoor de tekst niet meer volledig is te lezen. De vondst van dit versje is de aanleiding geweest voor verder I fl tlnnt rs 34 KRONIEK VAN OUDORP JUNI 2014

Kroniek van Oudorp | 2014 | | pagina 34