Een zwarte dag voor Oudorp, Guurtje Morsch ontvangt in haar cafeetje de aandeelhouders van de plaatselijke kaasfabriek Noord-Holland IV. (de betekenis van de naam kon niet worden achterhaald) Op deze buitengewone vergadering worden de mannen vergezeld door hun dames. Het is de begrafenis van de fabriek, zoals secretaris-penningmeester Gerrit Bos Willemszoon zou optekenen in zijn laatste notulen. Petrus Blom, directeurvoorzitter van de Oudorper kaasfabriek opent de plechtige bijeenkomst met een rede. Hij herinnert aan de geboorte van de onderneming bij de Halvemaansbrug, in 1884. Reeds in de eerste winter was de fabriek lijdende aan 'kort in de kaas' (niet de juiste zuurgraad). Ernstige woorden van de voorzitter, die bij de dames genoeg zijn om hun zakdoek te nemen en deze droog bij gebrek aan Eeau de Clogne) voor de ogen te houden. Gelukkig kan Petrus Blom daarna woorden van bloei melden. Secretaris Gerrit Bos verwoorde de begrafenis beeldend in het notulenboek. Hem in 1893 burgemeester geworden van Oudorp was dat wel toevertrouwd. Als veehouder behoorde Gerrit Bos tot de oprichters van de onderneming. Hij zat in de voorlopige commissie van bestuur van de op te richten Vereniging kaasfabriek Noordholland IV, dat begin augustus 1884 een stukje weiland kocht van de gemeente op de hoek Heerenweg-Breelaan. De andere drie commissieleden waren Wouter Buuren, Simon de Jongh (beide veehouders) en Willem Bos. Laatst genoemde, vader van Gerrit Bos, was burgemeester van Oudorp tot zijn dood in 1893. Stolpmodel Er werd een kaasfabriek gebouwd als stolpmodel en al half september 1884 startte er de gezamelijke zuivelbereiding De productie en verkoop van kaas was geen vetpot. De eerste zes maanden van het boekjaar 1899 leverden een Breelaan met zicht op de Halvemaansbrug. Links de Noord-Holland 4 als stolp. De tot woning verbouwde leerfabriek ca. 1930 j De leerfabriek in vervallen toestand A TSK 22 KRONIEK VAN OUDORP JUNI 2014 EMOTIE BIJ BI

Kroniek van Oudorp | 2014 | | pagina 22