DE OUDORPERPOLDER ALS WATERSCHAP Al Voor het graven van de (nieuwe) Hoornsevaart (ca 1625-1630) maakte het gebied van Oudorp deel uit van de grote polder Geestmerambacht welke werd bemalen door een serie molens aan de Oosterdijk van de Heerhugowaard. Bemaling van het Oudorpse gebied was vooral nodig voor de landerijen rond het dorp want het dorp zelf lag op een strandwal. Deze situatie veranderde door het graven van de 'Nieuwe vaart', later Hoornsevaart genoemd.Aanleiding voor het graven van het kanaal was de drooglegging van Heerhugowaard. Regenten in Alkmaar steunden financieel de plannen voor drooglegging, indien er een recht streekse verbinding van het boezem water van de Heerhugowaard zou komen naar Alkmaar Er werd daartoe een overeenkomst gesloten in 1624. Het akkoord bepaalde o.a. dat er een vaart gegraven werd vanuit de ringvaart naar de stad. Hierdoor zou de bereikbaarheid van de Alkmaarse markten verbeteren. Deze vaart liep vanuit de zuid-west hoek van de Heerhugowaard (in 1630 droog gelegd) boven Oudorp langs naar Alkmaar. Op het punt waar het kanaal de Rekerdijk (Westfriese Omringdijk) en het water van de Rekere kruiste kwam een schutsluis. Naast deze sluis werd een driedubbele overtoom gebouwd ten behoeve van de boeren en tuinders uit de Langedijk om over de Rekerdijk op het water niveau van de Rekere te komen. Het gebruik van de dubbele raderen, handspaken of wielen waarmee de scheepjes over het dijklichaam getakeld werden is nog terug te vinden in de naam van de kade of buurtschap langs het water (de Zeswielen). Door de aanleg van dit kanaal werd Oudorp echter afgesloten van de directe bemaling van de molens van de Geestmer- ambacht. De ingelanden namen geen genoegen met een duiker en in 1632 werd overeenge komen dat het gebied van Oudorp door een aparte molen bemalen zou worden. De molen kwam vlak bij de Halvemaans- brug te staan Pas in 1855 kwam er ook bemaling aan de oostzijde van Oudorp. De Oudorperpolder werd dus niet bemalen door de vier molens die nu nog langs de Hoornsevaart staan. Dit zijn 4 van de 6 strijkmolens die daar zorgden dat het water uit de Geestmerambacht of Raakmaats- boezem in de hogere Schermerboezem kwam. Deze molens maakten deel uit van een stelsel van 14 molens om het water tussen de twee verschillen de boezempeilen te reguleren. Deze molens hebben dienst gedaan tot 1940. Sttctnv «"W 18 KRONIEK VAN OUDORP JUNI 2014 (titelfoto) Foto van de Zes Wielen, ca. 1930, toen er nog een schutsluis in de Hoornse Vaart lag vanwege het peilverschil tussen de twee boezemsystemen. Bij de verbreding van de Hoornse Vaart in 1940 werd de her berg op de voorgrond gesloopt. "Kaart van ^het gebied van Oudorp ^?bij Alkmaar in 1950. Op de kaart is dat er 2 elektrische gemalen zijn. De polder is nog onbebouwd, alleen de wijk nest bij Alk maar is er al. De Nieuwe Scher- merweg m* doorkruist de Polder. De boezems zijn op één niveau na het kanaliseren van de verbinding Omval-Kol- horn.

Kroniek van Oudorp | 2014 | | pagina 18