93 jaar voetbal in Oudorp Op 23 april 2014 was het zover: Kolping Boys vierde haar 75-jarig bestaan. Volop reden dus om de jubilaris een keer vol in de historische schijnwerpers te plaatsen. In De Kroniek van Oudorp van 2006 is er al aandacht besteed aan de eerdere Oudorpse voetbalclubs SDW (1921 1930), VVO (1931-1937), Oudorp/De Randers (1932-1955) en ASV/MEVO (1933-1939). Hoog tijd om nu het vijfluik compleet te maken met onze huidige en enige Oudorpse voetbalvereniging. De oprichting in 1939 Binnen de Gezellenverenig- ing Oudorp (zie Kroniek van Oudorp van 2013) werd het I teloorgaan van de katholieke voetbalvereniging WO als een behoorlijk gemis ervaren, omdat elk dorp in de wijde omtrek van Alkmaar wel minstens één actieve voetbalvereniging telde behalve Oudorp. De Gezellen jongeren die betrokken waren geweest bij VVO waren nog aan het bekomen van hun frustraties vanwege de opheffing van de club en hadden nog niet weer de energie om iets van een herstart te bewerkstelligen. Wie daar geen last van had, was de in december 1938 in de parochie Oudorp aangetreden kapelaan Velzeboer. In de jaren'30 was ook het bisdom Haarlem enthousiast geworden voor de voetbalsport en hield acties om de katholieke jongeren aan het voetballen te krijgen. Het inschakelen van de vaak jonge kapelaans, met hun relatief geringe leeftijdsafstand tot de dorpsjongeren, lag daarbij voor de hand. Eén van de eerste dingen die de nieuw bakken kapelaan deed was om binnen de bestaande Gezellenvereniging de oprichting van een nieuwe dorpsvoetbalclub aan de orde stellen. Binnen drie maanden na zijn aantreden had hij dat al voor elkaar. Op 21 april 1939 was Kolping Boys een feit en ging zij meedoen aan de competitie van de Diocesaan Haarlemsche Voetbal Bond. De clubkas werd van een bodem voorzien door het organiseren van een loterij. De trekking werd ten overstaan van de burgemeester van Oudorp verricht na de allereerste wedstrijd in het bestaan van de club tegen Meervogels 2 op 14 mei 1939. Op de oprichtingsvergadering werd Tom Bos gekozen tot secretaris en Klaas van Baar als penningmeester. bonden uiteindelijk met de al bestaande KNVB en haar onderbonden. In het eerste oorlogsjaar waren de katholieke clubs nog zoveel mogelijk bij elkaar ingedeeld, maar dat werd een jaar later al losgelaten. De club draaide de eerste drie oorlogs jaren, zonder op te vallen, mee in de regionale competities met haar beide seniorenteams, maar verrassend werd er in 1944 dan toch het eerste kampioenschap behaald. Omdat de competitie als noodcompetitie was ingesteld volgde helaas geen promotie. In het laatste oorlogsjaar werd, van wege het door de Duitsers ingestelde samenscholingsverbod, helemaal geen competitie gehouden. Misschien maar goed ook, want de beide doelen van Kolping Boys verdwenen in de winter van 44-45 in een Oudorpse kachel! Beide zouden jarenlang het gezicht van Kolping Boys gaan bepalen. De oorlogsjaren De nieuwbakken vereniging had er nog maar net het eerste levensjaar op zitten toen de oorlog uitbrak, hetgeen nogal wat voor de competities betekende vanwege het onder de wapenen roepen van jongelieden (dat was in 1939 vanwege de mobilisatie overigens ook al aan de orde). Bij Kolping Boys viel dat nog mee in vergelijking met andere clubs, die soms hele elftallen om die reden moesten terugtrekken. Wel hielden de diverse voetbalbonden van die tijd op om afzonderlijk te bestaan. Onder dreiging van de Duitse bezetter fuseerden alle Na de oorlog op het oude VVO veld (1945-1961) In het dorp Oudorp lag nog het oude VVO veld achter de lagere school en dat was door de gemeente aan Kolping Boys verhuurd. Gezien de geringe omvang van de club met drie teams was dat zeker in de beginjaren meer dan voldoende. Succes werd er in de jaren '50 behaald met kampioenschappen in 1951 en 1955 en in die jaren groeide de vereniging gestaag. Aan het eind van de jaren '50, toen het aantal teams drie maal zo groot was geworden, gekoppeld aan de slechte kwaliteit van het in 1959, door de KNVB afgekeurde kleine veld, werd een indringend beroep gedaan op de gemeente om nieuwe velden aan te leggen. De club was toen twee jaar lang gedwongen om haar thuiswedstrijden op het terrein van Vrone in Sint Pancras te spelen. 75 jaar Kolping Boys qVPI Ng 1' TYS Tom Bos, 40 jaar secretaris A Klaas van Baar, 40 jaar penningmeester en voorzitter KRONIEK VAN OUDORP JUNI 2014 15 ""SU

Kroniek van Oudorp | 2014 | | pagina 15