voor de school op de toegangsdam geplaatst. Het refereert aan het kinderliedje "Hanneke en Janneke onder moeders paraplu". De onderwijzerswoning Het woonhuis deelt uiteraard veel hoofdkenmerken met de school: het hoge met rode pannen gedekte dak, de overstekende bakgoten en de aanwezigheid van een portiek bij de vooringang. Ook is dezelfde steensoort gebruikt. In de loop van de tijd is wel een aantal wijzigingen doorgevoerd aan de woning. De erker aan de voorkant bijvoorbeeld is pas in 1995 gerealiseerd. Vlak boven deze erker is nog de gemetselde boog te zien die de druk opving voor het vroegere voorraam. De raampartijen zijn ook grotendeels niet meer origineel. De ramen met roeden zijn verdwenen, behalve bij de dakkapel aan de achterzijde, en de tuindeuren zijn vervangen door een schuifpui. Het oorspronkelijke blanke glas-in-lood is voor een deel verdwenen en in de rechtergevel en in het raam naast de voordeur is meerkleurig glas in lood toegepast. Bijzonder is de brug voor de woning. Deze is voorzien van decoratieve borstweringen met een houten toegangshek. Aan de wegzijde worden de muren geaccentueerd met twee rechthoekige korte pijlers. Aan de tuinzijde zijn aansluitend twee bloem bakken opgemetseld (2003). De links aan de voorgevel gebouwde bloembak en het windscherm, dat bestaat uit de naar achter doorgetrokken plint van de linker zijgevel, behoren tot het oorspronkelijke ontwerp. Het wind scherm heeft een opbouw van ramen in houten kozijnen en wordt aan het einde gesteund door een getrapt gemetselde steunbeer. Het metselwerk op gevelhoeken, is onder en boven de plint versierd met dubbel en driedubbel boven elkaar staande strekken. Omlopend in alle gevels is een bakstenen metselrand (een fries) opgenomen die bestaat uit vierkantjes, gevormd door horizontale en verticale strekken met een iets uitstekende onderrand. En, net als bij de school, is er een gemetselde sierrand van dubbele rollagen aangebracht onder de schuine dakranden. De ramen in de achtergevel worden ontlast door rollagen. In de zijgevels door staande rollagen en boven de voordeur en het rechterzijraam door één rollaag. De hoekpijler van het portiek en de gevelhoek zijn onder aan met drie en bovenaan met twee uitspringende strekken versierd. De raampartij in de rechter gevel is ook bijzonder. In het midden van de puntgevel bevindt zich een langgerekt rondboog trapraam. De beglazing daarvan bestaat uit een rand van blank glas- in-lood met in het midden meerkleurig glas-in-lood. Aan weerszijden, maar lager, zijn twee smalle ramen geplaatst die eveneens gevuld zijn met meerkleurig glas-in-lood. Onder het trapraam is een verticale versiering van uitgemetselde strekken gemaakt die doorloopt het kelderraam. Afsluitend: Tegenwoordig worden nauwelijks meer scholen en woonhuizen - en zeker niet deze combinatie - gebouwd met zo veel aandacht voor detaillering in het ontwerp als hier is toegepast. Toch, door het gebruik van baksteen in één kleur, valt deze complexiteit niet direct op. Een voorbijganger denkt misschien "een mooie dorpsschool" of "wat een leuk huis" en staat er verder niet bij stil. Je zou de woorden van een bekend voetballer op deze gebouwen van toepassing kunnen verklaren: "Je ziet het pas als je het weet". De familie Bethlehem, die nu de onder wijzerswoning bewoont, wist het. Martin van Hooff A De Onderwijzerswoning Bronnen: 1. Monumentenzorg gemeente Alkmaar 2. Basisschool De Zes Wielen 3. Familie Bethlehem KRONIEK VAN OUDORP JUNI 2014 *11

Kroniek van Oudorp | 2014 | | pagina 11