Een merkwaardig detail, dat overigens niets met de bouwstijl te maken heeft, is dat de woning geen rechthoekige plattegrond heeft, maar aan de rechterachterzijde is afgeschuind. De reden daarvoor is dat op die plaats een graanschuur in de weg stond ten tijde van de bouw. Aan de buitengevel vallen meteen de in een lichte kleur gepleisterde "haaklateien" met noppen op. Zij lijken het bovenraam, de portiek bij de voordeur, het grote voorraam en het rechterzijraam aan de bovenkant te omarmen. Zij geven de voorgevel een ietwat stoer uiterlijk. Dat deze lateien niet altijd licht gekleurd zijn geweest, blijkt uit de foto op bladzijde 70 van het boekje "Oudorp zoals het was" van A.G. Reus en RA. van Wigcheren (1973). De vormgeving van het voorraam, in het midden hoger dan aan de zijkanten, is bijzonder en de latei die deze getrapte vorm volgt, geeft het extra cachet. De bovenlichten in het raam zijn voorzien van gelig kathedraalglas. De gevel bij de voordeur is teruggelegd ten opzichte van de voorgevel, waardoor een portiek is ontstaan. Bijzondere elementen in de portiek Voordeu r met portiek. 'Jugendstil Bedsteden zijn de vloer, de voordeur en de hoekpijler. De vloer is een traditionele granitovloer, zoals die bekend is van badkamers en toiletten. De voordeur is een Jugendstil-deur bestaande uit twee panelen met daarboven een gestileerd bladmotief. Daar weer boven bevinden zich vijf raampjes, waarvan de middelste draaibaar is. In de vier vaste raampjes zit webjesglas en het draairaampje heeft facetgeslepen glas. Het bovenlicht boven de deur bestaat uit acht kleine ruitjes. Ook de gepleisterde hoekpijler heeft een bijzondere vorm. Zij verjongt zich naar boven toe, ofwel die is onderaan breder dan aan de bovenkant. Deze pijler is verfraaid met verticale groeven, cannelures genaamd. Aan de achterkant van de woning is later een aanbouw gemaakt met een plat dak en in 1989 is een dakkapel gemaakt aan de rechterkant van het huis. Deze bouwsels vallen niet onder de monumentenbescherming. Het interieur van de woning is nog gedeeltelijk origineel. Zo zijn er nog twee bedsteden in de woonkamer. Eén ervan heeft een eigentijdse functie gekregen en fungeert nu als kleine computerkamer. De deuren in de woonkamer hebben, heel consequent, een omlijsting mee gekregen die lijkt op de haaklateien met de knoppen bij de vensters aan de buitenkant van het huis. In de woonkamer bevindt zich ook nog altijd een zwartmarmeren schouw. Daarbij zijn de wanden in de woonkamer bijzonder, omdat zij nog steeds zijn betimmerd met brede houten delen. Fraai is ook de betimmering naast en boven het voorraam die (zie foto 3), net als de latei aan de buitenkant, prachtig de getrapte vorm van het raam volgt. De Amsterdamse school: Herenweg 178 Ook aan de Herenweg, maar een stuk noordelijker, staat de woning met huisnummer 178. Dit pand is in 1928 opgetrokken in de stijl van de Amsterdamse school. De opdrachtgever was de heer F. Hes Fz uit Oudorp en de ontwerper en bouwer was ene Frans Hes Jz. En inderdaad, zij waren familie van elkaar. Veelzeggend detail is dat de huidige vrouw des huizes ook de naam Hes draagt, en verwant is met zowel de ontwerper als de bouwer. Zij kwam daar pas achter toen zij bij de aankoop van het huis de bouwtekeningen KRONIEK VAN OUDORP JUNI 2013 *45 il StlJllllU

Kroniek van Oudorp | 2013 | | pagina 45