Bijzondere woningen in Oudorp A SS In deze kroniek starten wij een serie artikelen over monumentale, beeldbepalende en karakteristieke woningen in Oudorp. 'Jugendstil haaklateien voorgevel Jugendstil, Herenweg 87 Gelegen in het centrum, aan de drukke Herenweg, gedeeltelijk verscholen achter bomen en daardoor bijna onopgemerkt, staat het enige bouwwerk in Oudorp dat in Jugendstil is opgetrokken. We hebben het hier over de woning met huisnummer 87, de woning rechts naast het welbekende pand van de fietsenzaak van de gebroeders Floris. Het college van burgemeester en wethouders heeft dit pand op15 mei 2012 op de lijst van gemeentelijke monumenten geplaatst. Jugendstil, of art nouveau zoals het in België en Frankrijk bekend staat, is een kunststroming geweest die tussen 1890 en 1910 op verschillende plaatsen in Europa populair was. De stijl manifesteerde zich vooral in gebruiksvoorwerpen, zoals glaskunst, plateel, sieraden en meubels, de architectuur en de schilderkunst. Het is een decoratieve stijl die is vernoemd naar het weekblad Die Jugend, dat in 1896 in München werd uitgegeven. Belangrijke vertegenwoordigers van Jugendstil waren Antoni Gaud^ (architect), Gustav Klimt (kunstschilder) en Alphonse Mucha, die vooral bekend is om zijn affiches. De Jugendstil wordt gekenmerkt door gestileerde, vaak asymmetrische motieven uit flora en fauna. Gevlochten plantenstengels, terugbuigende bloemenknoppen en woekerende klimop waren bekende motieven. In de architectuur echter zijn, naast deze vloeiende lijnen (Gaudi!), ook meer hoekige patronen en motieven toegepast. Vooral de Oostenrijkse en Schotse architectuur uit deze periode maakt daarvan gebruik. Het Oudorpse woonhuis heeft deze hoekige lijnen en motieven. De woning is gebouwd in1923 en daarmee is het een monument uit de nadagen van de Jugendstil-bouwstijl. Opdrachtgever is de heer Bloothoofd geweest, die tegelijkertijd ook het naastgelegen huis Herenweg 85 heeft laten bouwen. Waarschijnlijk heeft een plaatselijke aannemer de woning ontworpen. Of hij er ook heeft gewoond is niet bekend. Wel is het huis bewoond geweest door de familie Mul, die op de hoek Herenweg/Munnikenweg een kruidenierszaak had. 44 KRONIEK VAN OUDORP TUNI 2013

Kroniek van Oudorp | 2013 | | pagina 44