Ai A De molen van De Koning uit het begin van de 19e eeuw met in het verschiet de witte kerk Jan de Koning in de Kraspolder De schuur in de Kraspolder met een stukje West-Friesedijk Met zus Alie I960 Munnikenweg en Appel, waar later Nauta bakte bij de Friese brug. Door al die kleine bedrijfjes in een betrekkelijk klein gebied, was het voor de meeste van deze vooroorlogse ZZPers sappelen. Na het overlijden van moeder de Koning in 1942 werden de kinderen ingezet om het gezin draaiende te houden.Truus werd de vervanger in de huishouding. Dochter Gre was de oudste dochter en bestierde tot 1953 de winkel in het Ooievaarsnest. Zij werd opgevolgd door Annie, die op haar beurt weer hulp kreeg van Alie, de jongste dochter in het gezin. Zoon Piet nam in 1956 de groentewinkel van Zonneveld over op de hoek van het Fnidsen en de Hekelstraat. Dochter Sien die ervaring had opgedaan bij grootgrutter AH kwam door een meningsverschil met haar werkgever 1954 zonder werk maar kon gelukkig tijdelijk bij Arie Reus, de toenmalige vuilnisman van Oudorp, helpen in de huishouding omdat zoon Gerard was geboren. Daarna werkte ze nog 6 jaar bij grutter B&W in Alkmaar. In 1960 nam Sien de kruidenierszaak van vader over en zus Alie hielp haar waar ze kon, totdat ze in '63 ging trouwen. Na het vertrek van Alie behoefde Sien alleen voor haar eigen levensonderhoud te zorgen. Naast de inkomsten in het Ooievaarsnest had ze ook een aantal klanten in de binnenstad te voorzien van haar waar. 's Avonds moesten de bestellingen rond gebracht worden, en werd meteen het "boekje" met de volgende bestelling weer mee terug genomen. Duidelijk is dat het gezin de Koning een echte ondernemersfamilie was. Zoon Arie nam in 1961 het boerenbedrijfje van vader over en vestigde zich op het Oudorperdijkje waar hij de tabakszaak van Sluiter overnam. Dat boerenbedrijfje met een aantal koeien en schapen heeft Arie nog jaren volgehouden tot de Kraspolder werd volgebouwd. De verhoging in de wijk Kraspolder geeft gedeeltelijk de loop van de West- friese dijk nog aan. De inmiddels gebouwde school voor levensmiddelen en industrie in de dr. Scheijlaan, zorgde voor een behoorlijke losse verkoop van snoepgoed. Jaarlijks kwam de directeur van de school bij me vragen of ik extreme uitgaven voor snoep bij hem wilde melden. En als ik last had van de schooljeugd moest ik ook bij de school aankloppen aldus Sien. In de winkel van 3 5 x 3 5 meter was dan ook werkelijk van alles te koop en uitgestald. Achter de toonbank kon Sien zich zo bewegen dat ze net overal bij kon komen, aan de voorkant van de toonbank was wat meer ruimte, daar konden wel vier klanten staan. In 1990 stopte ze met winkelen en zoals ze zelf lachend zegt, ik had geld genoeg. Ze vond het na 30 jaar welletjes en liet het winkeltje ombouwen tot zitkamer. Inmiddels is ze 81 jaar oud en woont tot op heden nog steeds in het ouderlijk huis en zie je haar regelmatig door het dorp gaan op haar elektrisch ondersteunde fiets. Joop Duinmeijer KRONIEK VAN OUDORP JUNI 2013 '35 ichting Jistorischi

Kroniek van Oudorp | 2013 | | pagina 35