A| droogmakerij is uitvoerig beschreven in het boek 'Schermeriand' van J.J. Schilstra (uitgegeven in 1971 door dijkgraaf en heemraden van het waterschap 'De Schermeer' en de besturen van de stichtingen 'De Schermermolens' en 'Schermeriand'.) De Schermeer moet drooggemalen en daartoe zijn vele watermolens nodig. In totaal worden er rond de droogmakerij 36 molens gebouwd. Die krijgen allemaal een nummer, te beginnen bij één en dat is de molen bij (achter) Oudorp. De tweede staat in Oterleek en zo gaat het verder. We lezen dat in 1633 de eerste molenaars worden aangesteld, zoals Heyndrick Jansz., Pieter Claesz., Simon Gerritsz., Jan Louwersz., Claes Swaan en vele anderen. Die zijn afkomstig uit dorpen in de buurt, als Graft, Driehuizen, Schermer, Schermerhorn, Spierdijk, Opmeer, Hensbroek, Warmenhuizen, Ilpendam en Bergen en zelfs komt er een uit Amstelveen. Als we de kaart goed bekijken zien we dat Oudorp in die tijd bestaat uit wat boerderijen langs een (Heren)weg. Maar we zien ook al een kerkgebouw. In het boek Schermeriand komen we een prent tegen van deze kerk (op de plaats van de huidige De Terp) zoals deze er in 1711 (en waarschijnlijk ook al in 1635 en daarvoor) moet hebben uitgezien. Wat opvalt in de tekening is de ruïne aan de achterzijde van het gebouw. De oorspronkelijke kerk is dus veel groter geweest. In het bijschrift staat vermeld dat de restanten afkomstig zijn van de verwoesting van de (hele) kerk bij het beleg van Alkmaar, in 1573. De kerk op de tekening is dus hierna weer opgebouwd. Behalve dat in Oudorp boerderijen te vinden zijn en een kerk is er al in die tijd sprake van een herberg, voor reizigers, markramers, voorbijgangers, handwerklieden die wel in zijn voor wat gerstrijk vocht. In Schermeriand troffen we bijgaande mooi prent, met als bijschrift: De herberg te Oudorp. I Freek van der Veen Kronieicvan Oudorp JUNI 2012 s Stichting V HiitDriMli' Oudorp

Kroniek van Oudorp | 2012 | | pagina 9